איך תנהל את תיק ההשקעות שלך?

תיק השקעות הינו מיזוג של נכסי הון הנמצאים ברשותם של פרטים, פירמות או מוסדות פיננסיים. נכסי ההון שניתן לכלול בתיק ההשקעות הינם מניות, אגרות חוב, תעודות סל, קרנות נאמנות, ניירות ערך, מטבעות חוץ וכל נכס אחר שעתיד לשמר ואף לעלות את ערכו לאורך זמן. המטרה של שילוב הנכסים בתיק השקעות אחד היא הקטנת רמת הסיכון של כל נכס, וכמאמר הפתגם "לא לשים את כל הביצים בסל אחד". התיקים מנוהלים על ידי בעלי התיק בעצמם או על ידי בתי השקעות. לאחרונה השיקו שני הבנקים הגדולים בישראל – בנק הפועלים ובנק לאומי – ממשק אינטרנטי לניהול תיק השקעות המשויך לחשבון הבנק. הניהול נעשה בפועל על ידי הלקוח או על ידי בית השקעות אך באופן פורמלי הבנק נחשב למנהל התיק. כמו כן ניתן לנהל את תיק ההשקעות בצורה מכוונת

ניהול תיק השקעות

מנהל תיק ההשקעות אחראי על בחירת הרכב הנכסים של התיק. הרכב זה נקבע בהתאם לאופיו ומטרותיו של בעל התיק. בפני מנהל התיק עומדות מספר החלטות: אילו נכסים לרכוש; מה יהיה שיעורו היחסי של כל נכס מתוך סך הנכסים של התיק; מה יהיו מועדי הרכישה והמכירה של הנכסים ועוד. מנהל התיק מקבל את ההחלטות בעיקר על בסיס מדדי ביצוע כגון תשואה ומדד שארפ, מדדי סיכון כמו סטיית תקן וחשיפה למדדים שונים.

בשלב זה נכנס לתמונה אופיו של המשקיע ומטרת ההשקעה שלו. משקיע סולידי יהיה מעוניין במדדי סיכון נמוכים ובביצועים ממוצעים ומעלה. לעומת זאת, משקיע שאפתני יחפש תשואות גבוהות וייקח את הסיכון שמדדי הסיכון הגבוהים יפעלו לרעתו. מטרות ההשקעה של משקיעים שונים הן מגוונות מאד. ישנם משקיעים שמעוניינים בחיסכון נמוך אך בטוח ככל האפשר משום שהם מעוניינים בחיסכון ארוך טווח. משקיעים אחרים ירצו  לנצל את גל ההצלחות הזמני כדי לצבור תשואה גבוהה בזמן קצר. תפקידו של מנהל תיק ההשקעות היא להתאים את התיק המתאים ביותר לכל משקיע.

כיצד לבחור מנהל תיק השקעות?

בחירת מנהל תיק השקעות היא בחירה חשובה ויש להשקיע בה זמן ומחשבה. ישנם מספר קריטריונים חשובים שיש להתחשב בהם בבחירת מנהל התיק:

ביצועים היסטוריים

בראש ובראשונה, יש לבדוק מהם ביצועיו של מנהל ההשקעות בשנים האחרונות. על מנת לקבל תמונה מהימנה, יש לבחון את הביצועים לאורך זמן ובתקופות של שפל וגאות. ביצועים חריגים בטווח הקצר לא מלמדים בהכרח על איכות הניהול של המנהל, בין אם מדובר בהצלחה או בכישלון. כמו כן, חשוב לזכור שביצועי העבר הם רק בחזקת תחזית והם עלולים לטעות בחיזוי העתיד.

ניסיון וידע

ידע הוא הכלי החשוב ביותר להתנהלות נכונה בשוק ההון. ככל שמנהל התיק יהיה בקיא יותר ובעל ניסיון עשיר יותר הוא עשוי להיות מוצלח יותר. כשבוחנים את התשואות של בית ההשקעות בשנים האחרונות, חשוב גם לבדוק שהצוות שניהל את התיקים בהצלחה עודנו פועל באותו בית ההשקעות. לעתים תכופות עוברים המומחים מבית השקעות אחד לרעהו והידע עובר איתם.

אמינות ושקיפות

מנהל ההשקעות צריך להיות אמין ולנהוג בשקיפות מוחלטת. המנהל מחויב לספק לבעל הנכסים תמונה מהימנה של מדיניות ההשקעה שלו והפעולות שהוא מבצע. כיום ניתן לעקוב אחר הפעולות שמנהל התיק מבצע באופן שוטף ויש לדרוש שהיכולת הזו תהיה זמינה.

עלויות הניהול

חשוב לברר מהן העלויות של ניהול התיק. העלויות הקיימות הן דמי הניהול ועמלת ביצוע פעולות (רכישה/מכירה) של נייר ערך. חשוב לציין שניתן בהחלט להוריד את דמי הניהול והעמלות באמצעות מיקוח נבון.

יחס אישי

פרמטר חשוב נוסף בבחירת מנהל התיק הוא היחס האישי. בעל הנכסים צריך לבחור מנהל תיק שמסביר פנים ומקפיד על קשר אדיב ומכובד. מנהל התיק צריך להיות זמין לכל שאלה. שילוב של כל הקריטריונים האלה עשוי להוביל למנהל תיק איכותי.

מידע נוסף – השקעות באתר saving
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *