בוכרה – השקעות והזדמנויות עסקיות

ישראלים רבים מכירים את בוכרה בתור יעד תיירותי צבעוני ואותנטי, מקום עם אוכל עשיר והיסטוריה מרתקת או פשוט כמקום מוצאו של המיליארדר לב לבייב, בעל השליטה באפריקה ישראל ובעל עסקים חובקי עולם בתחומי הנדל"ן, הכרייה ועוד. אך בשנים האחרונות אזור בוכרה שבאוזבקיסטן מתחיל לקבל גם הכרה אחרת, הכרה בתור מקום עם הזדמנויות השקעה ריאליות ומשמעותיות במגוון תחומים ודרכים. בתקופה זה של חוסר וודאות לגבי שוקי ההון וכלכלות העולם, חשוב לבחון אפיקי השקעה פחות שגרתיים במדינות מתפתחות שעתידן עוד לפניהן.

בוכרה – עיר היסטורית וצבעונית

בוכרה היא עיר שמהווה את הבירה של אזור בעל אותו שם במדינת אוזבקיסטן, ממדינות ברית המועצות לשעבר שנמצאת בלב הקווקז. אזור בוכרה עשיר מבחינה היסטורית, תרבותית ואנושית, מדובר על עיר מרשימה וצבעונית ששכנה על דרך המשי ההיסטורית, עם מבנים עתיקים מיוחדים במינם, אנשים מסבירי פנים. לאורך ההיסטוריה ובעיקר בתקופת האימפריה הרומית התיישבו בעיר המוסלמית יהודים רבים והתפתחה בה קהילה ענפה וחזקה שעד היום נשארה מחוברת לשורשיה ולחבריה.

מחוז בוכרה ממוקם בדרום-מערב הרפובליקה של אוזבקיסטן וגובל מצידו האחד ברפובליקה של טורקמניסטן. שטחו הכולל של האזור מסתכם ב-40,300 קמ"ר והאוכלוסייה עומדת על כ-1,565,000 איש. המחוז כולל 11 אזורים / נפות, כולל אחד מרכזי עבור העיר בוכרה עצמה. עיר הבירה של המחוז היא המרכז המנהלתי והתפעולי ואוכלוסיית העיר עצמה עומדת על 264,000 תושבים. עיקר תנאי השטח של האזור הם מישורים מדבריים עם כמה גבעות הפזורות לאורכו ולרוחבו. האקלים באזור בוכרה הוא אקלים יבשתי חד ולעיתים קשה, עם חורפים קרים וקשים וקיצים חמים ויבשים. ישנם כ-300 ימי שמש בשנה בממוצע.

ממשל ותרבות עסקית

אוזבקיסטן מוגדרת רשמית כדמוקרטיה סוציאליסטית כמו מדינות רבות במרכז אסיה, אך בפועל השלטון חזק ושולט בצורה מוחלטת על המדינה וגורמים שונים. אין ספק כי עבור משקיע עסקי במדינה מדובר על תרבות עסקית ובירוקרטית שיש ללמוד ולדעת לפעול בצורה יעילה בתוכה.

המדינה שואפת לפיתוח מסיבי ומברכת כמובן על כניסתם של משקיעים זרים, אך אל לו למשקיע לצפות לחיים קלים וכמובן שרצוי לפעול במסגרת החוק ובעזרת גורם מקומי מקשר – מי שיכול להשיג את עזרתו של לבייב כנראה יתקל בחיים קלים יותר של השקעות והזדמנויות עסקיות בבוכרה אך היתר צריכים להסתדר בדרכים הרגילות.

המערכת הבנקאית והפיננסית בבוכרה

המטבע באוזבקיסטן הוא הסום (סימול: UZS), שקל אחד שווה כ-470 סום, דולר ארה"ב אחד שווה 1,800 סום. בבוכרה ישנם 13 בנקים פעילים שסיפקו הלוואות מימון בהיקף של כ-130-140 מיליון דולר בשנה בשנים האחרונות ועם מגמת עלייה ניכרת. ההלוואות כוללות כ-25-30 מיליון דולר בשנה ליזמיות של עסקים קטנים ופרטיים במחוז בוכרה. בנוסף פועלות באזור עוד 4 חברות ביטוח בבעלות ממשלתית.

פרטים טכניים למשקיע

בבוכרה יש שדה תעופה בינלאומי משופץ וכמו כן תשתיות הכבישים שופרו משמעותית בשנים האחרונות. מבחינת תקשורת יש כיסוי מלא של תקשורת סלולארית ותשתיות האינטרנט הולכות ומשתפרות כל הזמן. סך סחר החוץ של מחוז בוכרה עומד על כ-300 מיליון דולר בשנה – 190 מיליון מייצוא של סחורות חקלאיות, טקסטיל, ומחצבים. באזור בוכרה מחצבים טבעיים רבים, ישנם כ-31 מחצבים וכרגע 19 מהם נמצאים בפיתוח וייצור – כולל גז טבעי, נפט, גרפיט, שיש, גרניט, גופרית, אבן גיר וחומרי בנייה אחרים. תעשיות מרכזיות הן טקסטיל, משי וכותנה וכמובן שהחקלאות תופסת מקום מכובד בכלכלה המקומית, כמו כן מפעלי הפקת וזיקוק נפט, הפקת גז טבעי ומתכות יקרות.

הזדמנויות השקעה בבוכרה

מבחינת השקעות והזדמנויות עסקיות בבוכרה תחומי הנדל"ן והתשתיות נמצאים בתנופת פיתוח, מפעלי טקסטיל וחומרי גלם ותחומי תעשייה נוספים יכולים להיות אפשרות השקעה מעניינת.  בתור מדינה מתפתחת עם רמת חיים עולה, יש צורך בשוק למוצרי צריכה מגוונים, החל ממוצרי מזון ועד מרכזי קניות וכדומה.כמו כן יש פיתוח של תעשיות כימיות, פרמצבטיות, הפקת חומרי בנייה ועוד.
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *