תמ"א 38 – רק במרכז?

כל המומחים מזהירים כי בשנים הקרובות צפויה רעידת אדמה חזקה בישראל. התחזיות הקודרות ביותר מדברות על נזק הנאמד במיליוני שקלים, מאות אלפי אנשים ההופכים לפליטים תוך מספר שניות ורבבות הרוגים. החדשות הרעות הן שלא ניתן לעשות דבר כנגד איתני הטבע: ניתן רק לקוות שרעידת האדמה תתרחש מאוחר ככל האפשר, ותגרום לנזק מינימלי. החדשות הטובות הן שניתן בהחלט להקטין את הנזק.

וכיצד בדיוק עושים את זה? פרוייקט תמ"א 38 ("תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה") הוא פרוייקט ממשלתי שמטרתו שיפוץ מבנים אשר כבר עומדים על תילם, כדי להפוך אותם לחסינים כמה שיותר לרעידות אדמה, כך שהם יישארו על תילם גם כאשר האדמה תשוב לרגוע.

מהי תמ"א 38?

כבר עשרות שנים שהמיקום הבעייתי של ישראל על שעון החול הסיסמוגראפי מדיר שינה מעיניהם של מומחים לרעידות אדמה. על רקע זה, הוקמה ב-1999 ועדת היגוי לנושא המוכנות המבנים בישראל לרעידת אדמה.

מסקנותיה השליליות הובילו לפיתוחה של תמ"א 38 בשנת 2002. כעבור כשלוש שנים אושרה התוכנית על ידי ממשלת ישראל, והחל בחיזוק המבנים בפועל.

(הערת המערכת – תמ"א הינה ראשי תיבת של תוכנית מתאר ארצית)

על הקשר שבין מרכז הארץ לרעידות אדמה

מומחים סייסמוגראפים רבים יסכימו כי הפגיעה החזקה ביותר במקרה של רעידת אדמה חזקה תהיה באזור בקעת ים המלח ובאיזור השבר הסורי אפריקני. אולם, הדבר לא מוריד כהוא זה מהסכנה שבאזור המרכז. אדרבא, נוכחותם של בתי מגורים ישנים באזור זה, יחד עם הבנייה הצפופה, מגדילים את הסיכון לאבידות רבות בנפש וברכוש.

מעבר לכך, בניינים מגורים רבים באזור המרכז הופכים לאידיאליים לשיפוץ שכזה, עובדה הקשורה דווקא למשבר הנדל"ן. כאשר מחירי הדירות החדשות מרקיעות שחקים, לאנשים רבים אין ברירה אלא לרכוש מבנה ישן- ולשפץ אותו. חלק אינטגרלי בשיפוץ של מבנים שקמו על תילם לפני 1980 הוא, כמובן, שיפור עמידותם בפני רעידות אדמה.

עובדה זו מקבלת משנה חשיבות שמתבוננים על השטחים הפנויים שנותרו בתל אביב, למשל, לבניית מבנים חדשים. שטחים אלה הם מינמליים, כמובן, כך שאדם המעוניין לעבור לעיר הנחשקת נאלץ לבחור בין חיזוק ושיפוץ מבנה קיים, לבין התמקמות בגורד שחקים נוסף שאולי יקום בעוד מספר שנים.

כך מתבצע פרוייקט תמ"א 38 במרכז הארץ

מספר רב של חברות בנייה עומלות כעת על שיפוצם של מבנים במרכז הארץ- תמ"א 38 בתל אביב, רמת גן, ראשון לציון, גבעתיים ועוד. הנושא זוכה לתמיכתן של מרבית העיירות המעורבות, מכיוון ששיפוץ המבנים הופך את השהות בהן לבטוחה יותר, מגדיל את ערכי הדירות וכן את שביעות הרצון של התושבים, שזוכים כעת למבנה מודרני ובטיחותי מפני רעידת אדמה.

מכיוון שעלות שיפוץ של מבנה מגיעה לרוב למיליוני שקלים ואורכת חודשים על גבי חודשים, ברור כי שיפוצם של מאות מבנים בו זמנים אינו בר המציאות. תחת זאת, מתמקדות חברות הבנייה והשיפוצים במבנים ישנים במיוחד אשר לקויים מבחינה בטיחותית, אבל כאלה שצפויים להיות מאוכלסים במידה המרבית בשנים הקרובות.

בעלי מבנים יכולים לבחור בין שיפוץ וחיזוק המבנה או להריסתו ובניה חדשה במסגרת תיקון 3 לתמ"א 38

כל עוד איזור המרכז ימשיך להיות המאוכלס ביותר במדינת ישראל, סביר מאד להניח כי פרוייקט תמ"א 38 ימשיך לפעול במלוא הדרו בערים הנוגעות לעניין- למגינת ליבם של אנשי הפריפרייה, הסבורים כבר היום כי התמיכה שלה הם זוכים בהגנה על המבנים פחותה מעמיתיהם במרכז.
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *