משכנתא הפוכה

הפוך על הפוך: משכנתא הפוכה

לרוב, נאמרת המילה "משכנתא" בהקשר של התחלת חייהם המשותפים של זוגות צעירים ומשפחות בתחילת דרכן. לעומת זאת, משכנתא הפוכה מיועדת לאלו שכבר ראו, עשו וחוו בחייהם, בגילאי 60 ומעלה – להם מוצעת הלוואה בתנאים מועדפים.

מהי משכנתא הפוכה?

כיום, לא כל כך קל להזדקן בכבוד ולעיתים קרובות נזקקים קשישים רבים למקור הכנסה חודשי נוסף שיסייע להם לספק את צרכיהם האישיים והרפואיים. משכנתא הפוכה הינה הלוואה הניתנת על ידי הבנקים לקשישים המתגוררים בנכס מגורים אשר בבעלותם. נכס זה מהווה את הביטחון היחידי לקבלת המשכנתא וכמו כן, פירעון ההלוואה מתקבל ממכירתו.

התנאים לקבלת משכנתא הפוכה

  • בעל הדירה או לחילופין במידה ומדובר בבני זוג שבבעלותם הדירה יהיו בגיל 60 ומעלה.
  • מיקום הדירה באזור עירוני.
  • שוויה של הדירה עומד לפחות על כ-140,000 דולר.

 עוד בנושא: איך מקבלים משכנתא הפוכה

איך זה עובד?

בניגוד למשכנתא הסטנדרטית, במשכנתא הפוכה אין צורך בתשלומים חודשיים, הכנסה קבועה או תנאים פיננסיים מוקדמים וזו מוחזרת רק לאחר הפסקת המגורים בדירה עקב מעבר לבית אבות, לדיור מוגן או עקב פטירת הבעלים.

בנוסף, ההלוואה אינה תלויה במצבו הבריאותי של הלווה. במשכנתא הפוכה הדירה נשארת בבעלות הלווה ואינה מועברת לידי הבנק, ואילו פירעונה מתבצע לאחר מכירת הנכס וההפרש מוחזר לבעליו/יורשיו.

סכום ההלוואה במשכנתא הפוכה ואופן קבלתה

סכום ההלוואה במשכנתא הפוכה תלוי ביחס ישיר בשני פרמטרים: גילו של הקשיש ושוויה של הדירה. מתוך מחשבה הגיונית, ככל שאלו גבוהים יותר –  הסכום שיתקבל יהיה גבוה יותר ולהיפך. את ההלוואה ניתן לקבל בשלושה אופנים: סכום חד פעמי – המכיל את כל גובה ההלוואה. קצבה – המאפשרת הכנסה חודשית קבועה והמשך מגורים בדירה שבבעלות הקשיש או מימון שהייה בבית אבות. משיכה חלקית של הסכום בעת נטילת ההלוואה ואפשרות למשיכת יתרת הסכום בעתיד על פי צרכי הקשיש.

חשוב לציין כי מדובר בהלוואה שיש להחזירה, ומדיניות הבנקים הינה לגבות ריבית של כשבעה אחוזים על לקיחתה. כמו כן, חוב ההלוואה במשכנתא הפוכה גדל עם הזמן, אך יחד עם זאת ניתן להחזירה בכל רגע נתון.
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *