באילו מצבים נדרש מינוי אפוטרופוס לקשיש?

גיל הזקנה מלווה לעתים בירידה חדה במצב הבריאותי. התדרדרות זו עלולה להגיע למצבים בהם הקשיש אינו מסוגל עוד לדאוג לעצמו ולענייניו. במקרים אלה יש צורך למנות לו אפוטרופוס לטיפול בנושאים כמו:  כספים, רכוש, טיפול ובריאות וכדומה. מינוי אפוטרופוס הינו הליך משפטי.

באילו מצבים נדרש מינוי אפוטרופוס לקשיש?

אפוטרופוס ממונה כאחראי לאנשים המוגדרים על ידי בית המשפט כפסולי דין או חסרי ישע. מדובר באנשים אשר אינם מסוגלים לדאוג לעצמם ותלויים בזולת. או לחלופין באנשים שהוגדרו על ידי רופא פסיכיאטר כחסרי תובנה למצבם וחסרי יכולת שיפוט תקינה.

מצב בריאותי ותפקודי ירוד:

ישנם קשישים אשר מצבם הבריאותי והתפקודי מוגדר כ"סיעודי". אנשים אלה אינם מסוגלים לדאוג לעצמם. הם אינם מסוגלים לבצע פעולות בסיסיות כרחצה, אכילה או הליכה. אינם מסוגלים לבצע את מטלות הבית כניקיון, בישול, קניות ועוד. כמו כן הם אינם מסוגלים באופן עצמאי לבטא את עצמם ולהיעזר בגורמים מקצועיים לטיפול בענייניהם. במצבים אלה יש צורך באפוטרופוס אשר ינהל את הטיפול השוטף בקשיש במקומו ועבורו.

אפוטרופוס לקשיש  ידאג לבניית תכנית טיפול לקשיש: סידור בבית אבות ומציאת המסגרת המתאימה או לחלופין סידור מטפל או מטפלת אישית. כמו כן הוא ידאג לכך שהזקן יקבל את הטיפול הרפואי אשר הוא זקוק לו: יגיע לכל הבדיקות והטיפולים הרפואיים וייטול את התרופות. במידת הצורך האפוטרופוס אף מאשר הכנסת החולה לניתוח. במקביל ידאג האפוטרופוס לכל ענייני הכספים (בנקים, תשלום חשבונות וכדומה) והקשר עם הגורמים השונים (עובדת סוציאלית בלשכת הרווחה או ביטוח לאומי, ועוד).

מצב קוגניטיבי ונפשי ירוד:

גיל הזקנה מאופיין לעתים במחלות הפוגעות בתפקוד הקוגניטיבי והנפשי. מחלות כגון דמנציה שעיקרה ירידה ביכולת הקוגניטיבית ומוגדרת כ"תשישות נפש", או מחלת האלצהיימר. במצבים אלה אין הקשיש מסוגל לדאוג לענייניו. הסובלים ממחלות אלה עשויים לעשות מעשים חסרי שיפוט העלולים לפגוע בהם או בטובתם. למשל: קשישים הסובלים מבעיות זיכרון קשות עלולים ללכת לאיבוד. הם עלולים לבזבז כספים (מכיוון ששכחו שכבר  קנו את אותו מוצר, או לקנות מוצרים שכלל אינם צריכים). קשישים הסובלים מבעיות נפשיות עלולים לסבול מהתקפי אלימות או מדיכאון והם עלולים לסכן את עצמם או את סביבתם.

במצבים אלה ידאג האפוטרופוס לרכושו וכספיו של הקשיש על מנת שלא יבזבזם לשווא ולא יתפתה לעסקאות שאינו יכול לעמוד בהן או שאינן מטובתו. הוא ידאג לקבלת טיפול רפואי ופיזי נאות. הגנה: השמת הקשיש בבית אבות מתאים לתשושי נפש, או אדם אחר שיוכל להיות צמוד אליו ולשמור שאינו מסכן את עצמו.

מצבים של ניצול:

ישנם מצבים בהם הקשישים תלויים מאד באנשים אחרים לשם הטיפול הבסיסי, ואפילו כמפלט מפני הבדידות. תלות זו עלולה להפוך אותם לקרבן לסחיטה בידי האדם בו הם תלויים. מעשי סחיטה כגון: משיכה ושימוש בכספים, הפעלת לחץ לשינוי צוואה לטובתו של המנצל וכדומה. במצבים אלה נהוג למנות אפוטרופוס אשר יגן על הקשיש ידאג לצרכיו וימנע ניצולו.

בגיל הזקנה ישנם מצבים בהם האדם מוגדר כחסר ישע ופסול דין וזקוק למינוי אפוטרופוס אחראי לשם הגנה וטיפול נאות.
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *