הסכם ממון בזוגיות שניה

הסכם ממון הוא חוזה אשר נערך בכתב בין בני זוג, טרם הנישואין או בתחילת דרכם הזוגית. בהסכם נכתבים העקרונות לפיהם בני הזוג יחלקו את רכושם במקרה של פרידה. כאשר מדובר בזוגיות ראשונה, בני זוג לרוב לא חושבים על עריכת הסכם ממון כיון שמדובר בתקופה בהם הם מאוהבים וקשה לחשוב על מצב כזה של פרידה. כאשר מדובר בזוגיות שניה, החשיבה הרציונאלית נכנסת יותר כיון שבני הזוג כבר חוו פרידה בזוגיות הראשונה ומצב זה כבר אינו נחווה כבלתי אפשרי.

בנוסף, בזוגיות שניה, לרוב מדובר בבני זוג אשר כבר אינם צעירים, לכן, לחתימת הסכם ממון יש חשיבות גדולה יותר מאשר חתימתו בזוגיות הראשונה. כדי שלהסכם הממון יהיה תוקף משפטי, יש לאשר אותו בבית דין או בבית משפט ובנכוחות נוטריון.

סעיפי הסכם הממון

הסכם הממון כולל לרוב את הסעיפים הבאים:

1)       חלוקה של הרכוש שאר בני הזוג ירכשו במהלך הזוגיות ביניהם לפי היחס בו השקיעו באותו הרכוש. לרוב מדובר בדירה או בבית משותף.

2)       קביעה של שיתוף מלא בנכסים אשר בני הזוג רוכשים יחד במהלך חייהם המשותפים, או קביעה של חלוקה אחרת.

3)       קביעה של מועד חלוקת הרכוש, הנקראת 'איזון משאבים'. כאן הכוונה לחלוקת הרכוש אשר רשום על השם של כל אחד מבני הזוג בנפרד. כגון: קרנות השתלמות, קופות גמל, חסכונות, רכבים וכדומה.

סעיפים אשר אין לכלול אותם בהסכם הממון:

1)       הסכם הממון אשר נערך בין בני הזוג טרם החיים המשותפים לא אסור שיכלול סעיפים הקשורים למשמורת ילדים או למזונות ילדים.

2)       הסכם הממון אסור שיכלול עונשים כספיים עקב אי קבלת גט אן אי מתן גט.

חשיבות הסכם ממון בזוגיות שניה

אחת הסיבות לחשיבות הסכם הממון דווקא בזוגיות שניה, היא העובדה שבני הזוג מגיעים לזוגיות זו לאחר שיש כבר בידיהם רכוש מסוים. שלא כמו בזוגיות הראשונה אשר גם אם יש בידיהם רכוש, אין הוא בעל ערך כספי גבוה כמו הרכוש שנצבר במהלך תקופת הזוגיות הראשונה. ככל שיש יותר רכוש וככל שהרכוש בעל ערך כספי גבוה יותר, במצב של פרידה או גירושין, ללא הסכם ממון המצב עשוי להסתבך יותר והגירושין עשויים להיות קשים יותר.

גם כאשר עורכים נישואים אזרחיים בישראל או בחו"ל יש צורך בהסכם שכזה.

הסכם ממון וילדים

סיבה נוספת לחשיבות הסכם הממון בזוגיות השנייה היא ילדים. ברוב המקרים כבר לבני הזוג יש ילדים מהזוגיות הראשונה וחלוקת הרכוש בין בני הזוג מקבלת ממד נוסף של חלוקת הרכוש בין הילדים במקרה של פטירה של אחד מבני הזוג במצב של ידועים בציבור. במצב בו לא יהיה הסכם ממון אשר מסדיר את חלוקת הרכוש בין הילדים, עלולים להיווצר בעיות רבות, מחלוקות ומריבות על חלוקת הרכוש. חשוב לציין, כי להסכם ממון יש תוקף משפטי חזק יותר מחוק הירושה. במידה ויש צוואה וגם הסכם ממון, הסכם הממון הוא זה שיקבע.

בנוסף, לכך, מצב שעשוי אף הוא לסבך את העניינים בפרידה או גירושין  בזוגיות שניה הוא רכוש שהילדים קיבלו מהגירושין של הזוגיות הראשונה. רכוש זה אשר לכאורה הוא גם רכוש של ההורים, עשוי להוות מצע למריבות כספיות בין בני הזוג. חשוב בהסכם לרדת לפרטים ולהחליט בדיוק על חלוקת הרכוש.
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *