בנק מרכנתיל דיסקונט

ראשיתו של בנק מרכנתיל דיסקונט היא במצרים בתחילת המאה ה-20 כבנק אנגליה-מצרים כאשר ב-1918 נכנס הבנק לפעילות בארץ ישראל. ב-1925 כתוצאה ממיזוג כמה בנקים וביניהם בנק אנגליה-מצרים נוצר בנק ברקליס ישראל, בשליטת בנק ברקליס הבריטי.

בשנת 1971 בנק ברקליס ישראל יצר שיתוף פעולה עם בנק דיסקונט ליצירת בנק ברקליס דיסקונט שהיה מיזוג של ברקליס עם בנק מרכנתיל שהיה בבעלות דיסקונט, שותפות זו נמשכה עד 1993 שבה יצא תאגיד ברקליס מישראל, בנק דיסקונט רכש את מלוא האחזקות בבנק ושינה את שמו לשם הנוכחי: בנק מרכנתיל דיסקונט. מאז ועד היום בנק מרכנתיל דיסקונט נמצא בשליטה ובעלות מלאה של בנק דיסקונט.

שירותים בנקאיים עיקריים של בנק מרכנתיל דיסקונט

פעילותו של בנק מרכנתיל דיסקונט כוללת את כל ההיבטים של בנקאות מסחרית, כולל חשבונות עו"ש, השקעות, משכנתאות, אשראי, מט"ח, פקדונות וכדומה. ההתמחות של בנק מרכנתיל דיסקונט היא במגזר הפרטי תוך דגש על לקוחות קטנים ובינוניים, גם בשוק העסקי מרכנתיל דיסקונט שם דגש על לקוחות קטנים יחסית. בנק מרכנתיל דיסקונט מתפאר בכך שהוא מציע שירות אישי ואיכותי שמתאפשר בגלל גודלו הקטן של הבנק.

 התמחות במגזרים

כמו כן, בנק מרכנתיל דיסקונט פעיל וחזק מאוד בקרב המגזר הערבי בישראל, זאת הודות לקשרים שנצברו במגזר זה עוד מימיו הראשונים בארץ ישראל, הבנק מפעיל כ-30 סניפים ביישובים ערבים, הכמות הגדולה ביותר מבין כל הבנקים. בנוסף בנק מרכנתיל דיסקונט פעיל במגזר החרדי עם סניפים ייעודיים למגזר זה והתאמת השירותים לצרכיו

יש לציין כי בנק מרכנתיל דיסקונט פרוס בפריסה ארצית רחבה מאוד של סניפים, במקום השישי מבחינת כמות ופריסה למרות שמבחינת גודלו הוא אחד הבנקים הקטנים

בנק מרכנתיל דיסקונט – בבעלות מלאה של בנק דיסקונט

הבנק הוא חברה בת של בנק דיסקונט, הוא מתנהל בצורה נפרדת לחלוטין מבנק דיסקונט עם סניפים, עובדים והנהלה נפרדים. קבוצת דיסקונט נמצאת בשליטת קבוצת ברונפמן-שראן, בראשות המשפחות ברונפמן ושראן, שתי קבוצות עסקיות יהודיות מארה"ב שמחזיקות יחד 26%. מדינת ישראל עדיין מחזיקה כ-20% מבנק דיסקונט אך היא מוכרת את כל אחזקותיה בשלבים. מניית בנק דיסקונט נסחרת בשער של כ-8 ש"ח ובשווי שוק של כ-8.1 מיליארד ש"ח, בנק דיסקונט הוא השלישי בגודלו בישראל, הבנק מחזיק גם בחברת כרטיסי האשראי כאל ובכ-25% מהבנק הבינלאומי.

נתונים פיננסיים של בנק מרכנתיל דיסקונט

  • רווח נקי של 121 מיליון ש"ח עד ספטמבר 2010 , תשואה על ההון  של 9.3%.
  • אשראי לציבור של כ-15 מיליארד ש"ח.
  • פיקדונות הציבור, 18.8 מיליארד ש"ח.
  • השקעות בני"ע, 4.5 מיליארד ש"ח.

הנהלת בנק מרכנתיל דיסקונט

מנכ"ל הבנק הוא יעקב טננבאום ויו"ר הדירקטוריון הוא יו"ר בנק דיסקונט יוסי בכר. מנכ"ל החברה האם, בנק דיסקונט הוא גיורא עופר אשר פורש מתפקידו בראשית 2011 ויוחלף ע"י ראובן שפיגל.
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *