בנקים מסחריים

בנקים מסחריים הם הבנקים הרגילים שבהם רוב הציבור מנהל את כספו, בנקים אלו הם גורם מרכזי בכלכלה המקומית.

שירותים עיקריים של בנקים מסחריים

במהותם, בנקים מסחריים הם גורמים פיננסיים שמקבלים פיקדונות מהציבור, "שומרים" על הכסף אצלם ומעניקים הלוואות ללקוחות אחרים, אך כמובן שכיום המערכת הבנקאית התפתחה מאוד ובנקים מסחריים מציעים מגוון שירותים נוספים, העיקריים שבהם:

  • פיקדונות מהציבור
  • ניהול חסכונות הציבור
  • הלוואות פרטיות ועסקיות
  • משכנתאות
  • ניהול שוטף של כספי הלקוח – באמצעות חשבון עובר ושב למשל
  • שירותי מטבע חוץ וניהול חשבונות מטבע חוץ
  • הנפקת פנקסי צ'קים
  • הנפקת כרטיסי אשראי באמצעות חברות האשראי
  • שירותי השקעות בשוק ההון – בנקים מסחריים הם חברי בורסה רשומים
בנוסף, כמעט כל הבנקים המסחריים בישראל מחזיקים גם חברות בנות שמספקות שירותים פיננסיים שונים (חיתום, ניהול תיקים, קרנות נאמנות וכדומה).

בנקים מסחריים בישראל

בישראל פעילים 15 בנקים מסחריים, אך בפועל ישנן רק 8 קבוצות בנקאיות כי הבנקים הגדולים מחזיקים בבעלות על כמה בנקים מסחריים קטנים.

בנקים מסחריים בישראל נמצאים תחת פיקוח ורגולציה של המפקח על הבנקים מטעם בנק ישראל, משרד האוצר, רשות ניירות ערך והאגף לפיקוח על שוק ההון, הביטוח והחיסכון.

באתר ebank תוכל להגיע למוקד המרכז טלפון של כל בנק

קבוצת בנק לאומי

אחד המובילים מבין בנקים מסחריים שפעילים בשוק המקומי, מציע את כל שירותי הבנקאות המסחרית לצד פעילות פיננסית ענפה נוספת. הבנק היחיד שפועל ללא בעל שליטה, רוב מניותיו מוחזקות ע"י המדינה שאמורה למכור אותן בשנת 2011. בנק לאומי נסחר כחברה ציבורית בבורסה. מחזיק בשליטה ב"בנק ערבי-ישראלי" ובבנק "לאומי למשכנתאות" וכן בחברת האשראי לאומי קארד.

קבוצת בנק הפועלים

זהו הגדול ביותר מבין בנקים מסחריים בישראל – נמצא בתחרות צמודה עם בנק לאומי. הפועלים הוא חברה ציבורית שנסחרת בבורסה ובעלת השליטה בו היא שרי אריסון באמצעות חברת אריסון החזקות. בנק הפועלים מציע את כל שירותי הבנקאות המסחרית המקובלים בישראל וכן מחזיק במגוון חברות בנות נוספות כגון חברת האשראי המובילה ישראכארט.

קבוצת בנק דיסקונט

מבחינת בנקים מסחריים, דיסקונט מחזיק בבנק דיסקונט, בנק דיסקונט למשכנתאות ובבנק מרכנתיל דיסקונט, בעלי השליטה בקבוצה הם קבוצת ברונפמן-שראן (משקיעים יהודיים מארה"ב). הבנק השלישי בגודלו בישראל. מחזיק גם בחברה האשראי כאל.

קבוצת מזרחי-טפחות

מחזיק בכמה בנקים מסחריים נפרדים או שמוזגו לפעילות הבנק, מזרחי-טפחות נוצר ממיזוג בנק מזרחי עם בנק טפחות למשכנתאות. בעלי השליטה בבנק הם המשפחות עופר (יולי וסמי עופר) וורטהיים (מוזי ורטהיים). הבנק מחזיק בשליטה משותפת על בנק יהב.

קבוצת הבנק הבינלאומי

הבנק החמישי בגודלו במערכת, מחזיק גם בנקים מסחריים קטנים: אוצר החייל, פועלי אגודת ישראל, מסד, יובנק. בעלת השליטה בבנק היא קבוצת פיבי אחזקות שבבעלות איש העסקים והבנקאות צדיק בינו.

בנק אגוד

הבנק השישי בגודלו מבין בנקים מסחריים בישראל, מציג שיעורי צמיחה קבועים. בעלי השליטה בבנק הם שלמה אליהו (בעלים של חברת הביטוח אליהו), ישעיהו לנדאו וחברת נכסי דוד לובינסקי (יבואן פיז'ו-סיטרואן). מספק שירותי בנקים מסחריים לפרטיים ולעסקים.

בנק ירושלים

מבין בנקים מסחריים בישראל זהו אחד הקטנים, הבנק נמצא בשליטת חברת יצוא של משפחת שובל הירושלמית (בראשות זלמן שובל, שגריר ישראל בארה"ב לשעבר). מתמחה בפעילות משכנתאות, הלוואות ושירותי בנקאות לתושבי חוץ.

בנק דקסיה – ייחודי מבחינת בנקים מסחריים

בנק דקסיה ישראל הוא חלק מקבוצת דקסיה הבינלאומית והוא נקרא העבר "בנק אוצר השלטון המקומי", מדובר על בנק מסחרי אך ששונה מאותם בנקים מסחריים שנסקרו. הבנק מתמחה ןמתמקד רק בשירותי בנקאות למגזר הציבורי, בדגש על רשויות מוניציפאליות – בעיקר הלוואות למגזר הציבורי.
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *