תאונת עבודה – מהן הזכויות שלכם?

המונח תאונת עבודה מוזכר לא אחת, מדובר במונח משפטי שמתאר תאונה שהתרחשה לעובד תוך כדי עבודתו או בעקבות עבודה. הגדרת תאונת עבודה איננה רק לצורך ניסוח מדוייק, אלא מדובר במעמד חוקי משמעותי במקרה של תאונה, בעיקר כזו שמותירה את העובד בלי יכולת להתפרנס, באופן זמני או קבוע.

תאונה המוכרת בהתאם לחוק ולפסיקה בתור תאונת עבודה מחייבת את המוסד לביטוח לאומי לפצות את העובד שנפגע בהתאם ולדאוג להכנסתו, חשבונותיו הרפואיים והוצאות נוספות. מסיבה זו, כאשר מתרחשת תאונה המערבת עובד במהלך עבודתו, חשוב לדאוג שהתאונה תוכר כתאונת עבודה( להרחבה – תאונת עבודה באתר ioh.org.il)

עם זאת, במקרים רבים תאונות אינן מוכרות כתאונות עבודה, בעקבות מקרים יוצאי דופן, דקויות משפטיות וקשיים נוספים.

תאונת עבודה – מוגדר כתאונת עבודה?

ככלל, תאונת עבודה היא תאונה המתרחשת לעובד בזמן העבודה, כתוצאה מעיסוקו או תחת אילוצים הכרוכים בעבודתו (כגון הדרך לעבודה בחזרה, הפסקת הצהריים ועוד). מן המונח תאונה משתמע אירוע פתאומי ובלתי צפוי, כגון חפץ כבד שנפל על העובד, מעידה על מדרגה במקום העבודה וכיוצ"ב.

בצורה מדוייקת יותר מגדיר המוסד לביטוח לאומי את הנסיבות בהן תוכר תאונה כתאונת עבודה גם אם לא מדובר בתאונה הנופלת באופן חד משמעי בהגדרת תאונת עבודה. בין הנסיבות הללו, נכללות בין היתר:

–          תאונה שהתרחשה בדרכו של העובד לעבודה, או בחזרה ממנה, בין אם בנסיעה או ברגל.

–          פציעה שאירעה בעקבות מקרה חירום בעבודה או בקרבת מקום העבודה, במקרה בו העובד ניסה לסייע בהצלת חיים או רכוש.

–          תאונה בה נגרמה הפציעה בעקבות חפץ שהופעל או הופל על ידי צד שלישי, במידה ומדובר בחפץ שנמצא דרך קבע במקום העבודה.

–          תאונה שהתרחשה במהלך הפסקה מאושרת במהלך יום העבודה, בין אם הייתה במקום העבודה או מחוץ לו, כל עוד הדבר נעשה בהסכמת המעסיק.

–          תאונה שהתרחשה במקום קבלת השכר, כפי שקבע המעסיק, בדרך אליו או חזרה.

–          תאונה שאירעה במהלך מילוי תקפידו של העובד כחבר ועד, במהלך שעות העבודה, בשעות העוקבות לעבודה ובישיבות וכנסים כפי שנדרש לפי התפקיד.

–          תאונה שהתרחשה במסגרת ביקורו של העובד בשירות התעסוקה, בדרך אליו או בדרכו חזרה.

כאן תמצאו מידע נוסף על סוגי תאונות עבודה. בנוסף, מכיר המוסד לביטוח לאומי בתאונת עבודה כאשר התרחשה בדרכו של העובד לעבודה או בחזרה ממנה, כל עוד הייתה הדרך במסלול מתקבל על הדעת. במידה והייתה סטייה משמעותית מהמסלול המקובל, תיבחן סיבת  הסטייה לצורך קביעת נסיבות התאונה. כך למשל, אם הסטייה מהדרך הייתה לצורך תפילה, או הורדת הילד בגן – לא יחשבו סטיות אלו כסטיות מהדרך. לעומת זאת, סטייה מהדרך לצורך קניות או ביקור חברים, יחשב כסטייה מהדרך והתאונה לא תוכר כתאונת עבודה.

מכיוון שתיקים רבים הדנים בתאונות עבודה מעוכבים זמן רב עקב נסיבות לא ברורות, חשוב מיד לאחר התאונה לגבות עדויות ולתעד את ההתרחשות במידת האפשר ולאסוף מסמכים רלוונטים המתעדים את התאונה ותוצאותיה. להלן מספר טיפים חשובים אשר יבטיחו מיצוי הזכויות שלכם:

ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי קובעת את אחוזי הנכות וכתוצאה מכך את שיעורי הגימלה. לפיכך עליכם לתעד ולהתלונן על כל בעיה כתוצאה מהתאונה – גם כאלו שלא נראים מהותיים. כמו כן יש לקבל חוו"ד ומומלץ לפנות למומחים – עו"ד או חברה שתייעץ לכם לגבי ההתנהלות הנכונה מול בט"ל.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

עוברים טיפולי פוריות? קופות החולים וחברת הביטוח שלכם יכולים להשתתף בהוצאות
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *