קרן נאמנות

קרן נאמנות היא כלי להשקעה בניירות ערך שנועד להשיא תשואות מרווחי ההון שלהם. קרן נאמנות מנוהלת ע"י מנהל הקרן המורשה וכפופה להסכם נאמנות. לכל קרן יש תשקיף המפורסם לציבור באתרי האינטרנט. הרכב ניירות הערך הנכללים בקרן ניתן לשינוי יום-יומי. קרן נאמנות בנויה מיחידות השתתפות כאשר כל יחידה שקולה לסכום שקלים מסוים. השינוי שנרשם במספר היחידות שקול לשינוי בערך הקרן.

מסחר בקרנות נאמנות

ניתן לרכוש ולמכור יחידות של קרנות נאמנות בכל יום שמתקיים בו מסחר בבורסה לנירות ערך בתל-אביב. ימי המסחר הינם א'-ה' או ב'-ה', בהתאם להרכב הנכסים של הקרן. קרנות נאמנות שיותר מ-10% מניירות הערך שלהם נסחרים בחו"ל לא נסחרות בימי ראשון ומועדים מיוחדים נוספים. לכל קרן יש שעות מסחר שבהן ניתן לרכוש או למכור יחידות. בימי חג ומועד מצטמצמות שעות אלו.

מעקב אחר ביצועים

ניתן לבצע מעקב יומיומי אחר ביצועי הקרנות. הנתונים מתפרסמים מידי ערב על ידי הבורסה לנירות ערך. לצד הביצועים היומיים, ניתן לעמוד על ביצועים תקופתיים שונים כגון תשואה בחודש האחרון, תשואה מתחילת השנה או ב-12 החודשים האחרונים ועוד. ישנם אתרים רבים ברחבי הרשת הסוקרים את ביצועי הקרנות ומדווחים על החדשות הנוגעות להן. האתר הרשמי הוא אתר מאיה (מערכת אינטרנט להודעות) המופעל על ידי הבורסה לנירות ערך.

איך בוחרים קרן נאמנות

בתי ההשקעות השונים מציעים מגוון רחב של קרנות נאמנות. בשל המגוון הרחב, יש לחפש את הקרן המתאימה ביותר לצרכיו של המשקיע. המשקיע צריך להחליט על גובה ההשקעה ועל חלוקת הכסף בין אפיקי ההשקעה הקיימים בשוק (לרבות לחסכון לצרכי פנסיה – מידע נוסף באתר smartcash). קבלת ההחלטה תלויה בתקופה ההשקעה ומטרתה. ישנו קרנות סולידיות וקרנות מסוכנות יותר. רצוי לבחון את ביצועי הקרן לאורך זמן ולהשוות אותם לביצועי הקרנות המקבילות לה. כמו כן, חשוב לבדוק את ביצועי הקרן בעתות משבר ולוודא שהרכב הקרן ומנהליה לא השתנו. עם זאת, חשוב לזכור שביצועי העבר הינם כלי חיזוי בלבד וייתכן שלא יתממשו בעתיד.

מס הכנסה על קרנות נאמנות

ישנן קרנות נאמנות החייבות בניכוי מס הכנסה וכאלו הפטורות ממנו. שני סוגי הקרנות מכונים בקיצור "חייבת" ו"פטורה". קרן חייבת מחויבת בתשלום מס הכנסה על רווחיה כאשר המס נגבה על רווח ההון או על הריביות והדיבידנד הנגזרות במועד הפירעון של היחידות. קרן פטורה היא קרן שאינה מחויבת בתשלום מס על רווחיה. המס מוטל על האדם המחזיק בקרן וזאת במידה והקרן צברה הון ריאלי או חילקה דיבידנד. גובהו של המס הינו 25% מסך הרווחים. רוב הקרנות הן קרנות פטורות.

דמי ניהול ועמלת הפצה

דמי הניהול משולמים למנהל הקרן בעבור ניהולה. דמי הניהול של הקרנות השונות נע בין 1% ל-4%. גובה דמי הניהול נקבע בעיקר על פי כמות המשאבים ומידת ההשקעה של מנהל הקרן בניהולה. עמלת הפצה היא עמלה המשולמת על ידי מנהלי קרנות המעוניינים שקרנותיהם תופצנה על ידי גופים העוסקים בהפצה. תקנות החוק העדכניות אוסרות על תשלום עמלת הפצה עבור קרנות נאמנות שנרכשו לפני אפריל 2006.

יתרונות ההשקעה בקרנות נאמנות

לקרנות נאמנות מספר יתרונות חשובים. ראשית, הכסף נזיל מאד. ניתן לפדות את הכספים בכל יום שמתקיים בו מסחר. שנית, העלויות של הקרן נמוכות ביחס להשקעה ישירה בבורסה. גם את העמלות על ביצוע רכישה או מכירה של יחידות ניתן לחסוך אם משתמשים בערוץ הניהול המקוון של אחד מהבנקים הגדולים בישראל. יתרון נוסף הוא פיזור ההשקעה על פני מספר קרנות והפחתת הסיכון של כלל התיק. נוסף לכל אלה, ניהול הקרנות הוא גמיש מאד והמידע עליהן מפורט, נגיש ושקוף לחלוטין.

אולי יעניין אותך גם:

השקעות נדל"ן בדובאי: האם זה כדאי?
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *