החשיבות של החלטת ועדה רפואית בביטוח לאומי

ועדה רפואית בביטוח לאומי היא הועדה בעלת הסמכות לקבוע האם התובע יוכר על ידי המדינה כנכה, ואם יוכר ככזה, מה יהיו גובה אחוזי הנכות ודרגת אי כושר העבודה שלו. החלטות הועדה הן בעלות משמעות רבה עבור התובעים, מכיוון שמהן נגזרות הזכויות להן יהיו זכאים התובעים לאחר מכן. על מנת שיגיעו לוועדה מוכנים היטב, חשוב שהפונים לוועדה ידעו מהם סוגי ההחלטות של הועדה הרפואית בביטוח לאומי ומה משמעותן.

להלן מידע חשוב שניתן מהמרכז לחוו"ד רפואיות – מרכז רופאים למתן יעוץ מקצועי medicalopinion.org.il

אישור או דחייה של הבקשה לנכות

הסוגיה הראשונה אותה בוחנת הוועדה היא, האם התובע עומד בקריטריונים לקבלת הגדרה כנכה. במידה והוועדה מתרשמת שהפונה אינו עומד בקריטריונים – תביעתו נדחית.

ערעור על דחיית החלטה זו של הוועדה ניתן להגיש תוך 45 יום מיום קבלת החלטת הוועדה בדואר.

מידת הפגיעה

מידת הפגיעה נחלקת לשניים: נכות רפואית ודרגת אי הכושר.

נכות רפואית נמדדת באחוזים בהתאם לחומרת הבעיה. כל סוג מחלה, בעיה או פגיעה מופיעה ברשימות של ביטוח לאומי עם דרגת אחוזי נכות מסוימת. אחוזי הנכות גדלים לפי מידת החומרה, הפרוגנוזה ועוד. החל מ 50% נכות יהיה התובע זכאי לקבלת קצבת נכות. תובע שנקבעו לו פחות מ 50% לא יהיה זכאי לקצבה.

דרגת אי כושר עבודה: זהו מימד נוסף שנבדק ומשוקלל באחוזי הנכות. עד כמה הפגיעה פוגעת בכושר ההשתכרות של האדם. בעוד שאחוזי הנכות זהים לבעלי אותה פגיעה באותה החומרה, הרי שדרגת אי הכושר יכולה להיות שונה. למשל: פקיד בנק שנפגע ברגליו, יינזק פחות מבחינת יכולת כושר העבודה מאשר פועל הנדרש לעמוד על רגליו במשך כל יום העבודה.

משך הזכאות לנכות

מרכיב נוסף בהחלטות הוועדה הוא משך הזכאות. כלומר, האם מדובר בנכות זמנית או בנכות קבועה, לצמיתות.

נכות נקבעת כנכות לצמיתות כאשר הפרוגנוזה הרפואית אינה צופה שיפור במצבו של החולה או הנכה, כלומר הצפי הוא כי המצב יישאר סטטי או אף יחמיר. (למשל, אדם קטוע שתי רגליים, אין סיכוי לשינוי או שיפור במצבו עם הזמן).

נכות נקבעת כנכות זמנית כאשר הפרוגנוזה הרפואית מראה על סיכויי החלמה או שיפור במצב. כאשר נקבעת נכות זמנית היא מוגבלת בזמן, והתובע מוזמן כעבור פרק זמן להתייצב שוב בפני וועדה רפואית אשר תעריך את מצבו מחדש, ותבדוק האם הוא עדיין עומד בקריטריונים וזכאי לנכות.

מי הם חברי הועדה הרפואית?

הועדה הרפואית בביטוח לאומי מורכבת לרוב מ – 2 חברים: רופא מומחה בתחום הבעיה של התובע, ונציג ציבור המשמש כמזכיר הוועדה.

האם ניתן לערער על החלטות הועדה?

כן. במידה והתובע אינו מסכים עם החלטות הוועדה וסבור שההחלטות שנקבעו בעניינו שגויות, עומדת לו הזכות לפנות לועדת ערר ולערער על החלטות הוועדה.

הועדה הרפואית אם כן, היא זו שקובעת האם האדם יוגדר כנכה, ומה יהיה גובה אחוזי הנכות שייקבעו לו.

איך מתחילים את התהליך?

ניתן לפנות לביטוח לאומי לבד, באמצעות חברת מימוש זכויות כמו זכותי, באמצעות עו"ד המתמחה בתחום.

אולי יעניין אותך גם:

מעתה ניתן לנייד ביטוח מנהלים – מהן המשמעויות הכלכליות למבוטחים?
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *