ייצור אנרגיה סולארית

אם תחשבו על כך טוב, תמצאו כי השמש היא מקור מצוין לייצור אנרגיה אינסופית וניתן להסתייע בקרני השמש לחימום מים באמצעות קולטני שמש. על מנת לייצר חשמל מקרני השמש יש להתקין תאי שמש והם כבר למעשה יוצרים מעצמם זרם חשמלי ברגע בו הם באים במגע עם קרני השמש. התקנת תאי שמש כאלה, או בשמם השני, מערכות סולאריות איננה זולה כלל, אך השאיפה הכללית היא שבבוא הזמן רוב החשמל יופק בדרך זו שכן היא יעילה מאוד, נקייה ואפקטיבית.

למה כדאי לייצר חשמל מאור השמש?

 אור השמש הוא אור אשר איננו מתכלה, מדובר כאן על אנרגיה מתחדשת ועל מוצר שלעולם איננו נגמר ואיננו עולה כסף. לפחות למשך חמשת מיליארד השנים הבאות יהיה לנו שקט בנושא זה…  כמו כן, אנרגיה סולארית או ייצור חשמל מאורה של השמש (כל השיטות באתר solarcell) איננו מביא לזיהום אוויר, הוא ידידותי לסביבה, שומר על סביבה אקולוגית בריאה ונקייה ואיננה תורם לפליטת גזים רעילים המביאים לחימום הגלובאלי,  זאת בשונה לאלטרנטיבות כגון נפט ופחם. כמו כן, דווקא ניצול אור השמש עוזר לנו לשמור על אותם משאבי טבע שכן מתכלים ונעלמים כגון פחם , נפט, ועוד.מהי הטכנולוגיה הרווחת כיום להיעזר באורה של השמש ? שימוש בדודי חשמל אותם אנו מתקינים על הגגות על מנת לחמם אותם באמצעות קרניה של השמש וכך גם מובטח לנו זרם מים חמים בימים שטופי שמש בתקופת החורף.

.כיצד נוצר התהליך של ייצור חשמל מאור השמש?

מדובר על תהליך של המרה תרמית של חום ותהליך המרה ישירה.

מהי המרה תרמית ? אור השמש מיוצר לייצר קיטור המניע טורבינה וגנראטורים  אשר תפקידם הוא לייצר חשמל . בחלק הסולארי של תחנות הכוח ישנן מראות, אשר במרכזן עובר צינור בתוכו ישנו נוזל אורגני. הנוזל הזה מתחמם מאורה של השמש ומעביר את האנרגיה התרמית ישירות אל המים.  עם הזמן , המים מתאדים ונוצר קיטור אשר יכול להניע את הטורבינה.

המרה ישירה – בעזרת תאים פוטו וולטאיים קרינת השמש מומרצת באופן ישיר לאנרגיה חשמלית. באותו הרגע בו נופלות קרני השמש אל התאים הללו, מופק זרם ישר, אשר מומר לזרם חילופין שיותאם לשימוש במכשירי החשמל.   אין שום תחרות בין המרה ישירה להמרה תרמית, בשל עלות, החזקה והתקנות שונות, ובשל זמינותה של השמש שעדיין ברוב מקומות העולם, לא מופיעה באופן רציף. בין שתי טכנולוגיות אלו, לא קיימת תחרות .

מהו ערכו של מקור המבוסס על אורה של השמש?

 אם אנו רוצים לקבוע את עלות ייצור החשמל יש להתייחס לכמה פרמטרים:

עלות החזקתה של המערכת הסולארית, עלות המתקן הסולארי, מיקום המתקנים ביחס לשמש, עלותם של מקורות אנרגיה חילופיים,  במצבים בהם אין אור שמש זמין , והעליות לאחסון אנרגיה מסוג זה.

מסתבר כי ייצור חשמל סולארי איננו  זול כלל ועיקר אך יתרונותיו עולים על חסרונותיו  באופן מובהק רוב מדינות העולם ישתמשו ,מי מוקדם יותר או מאוחר יותר,  במקורות אנרגיה סולארית.
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *