ניתוח לקיצור קיבה: השתתפות קופות החולים וביטוחי הבריאות בעלות הטיפול

התכלית העיקרית של ניתוח קיצור קיבה, או ניתוח בריאטרי, ברורה. מטרת העל של הניתוח היאניתוח לקיצור קיבה: השתתפות קופות החולים וביטוחי הבריאות בעלות הטיפול להתמודד עם השמנת יתר, בעיה ממנה סובלים כיום רבים למרבה הצער.הניתוח מתבצע תוך שימוש בלפרוסקופיה, ובמסגרתו מותקנת טבעת מתכווננת בחלקה העליון של הקיבה. לאחר מספר שבועות מבצעים ניפוח של הטבעת, באופן שיאפשר לה לבצע את ייעודה: הצרה של הקיבה בפועל, תוך הקניית תחושת שובע והפחתה של כמויות המזון שצורכים. זהו לא פתרון קסם, אבל כזה שעם מעבר לאורח חיים בריא יכול לסייע לחזור למשקל תקין לאורך זמן ובצורה בריאה.

מדובר בניתוח פופולארי, שמתבצע למעלה מ-10,000 פעמים בשנה בישראל, כשהמגמה היא מגמת עלייה. הבעיה העיקרית של רבים (מעבר לעובדה שיש בניתוח לא מעט סיכונים) היא שהעלות שלו ממש לא פשוטה. החדשות הטובות: שיש גורמים אליהם ניתן לפנות כדי להוזיל בצורה משמעותית את המחיר שצריך לשלם.

האם קופות החולים משתתפות בהוצאות ניתוח לקיצור קיבה?

כל ישראלי מחזיק בביטוח משלים דרך אחת מארבע קופות החולים הפועלות בישראל: קופת חולים לאומית, שירותי בריאות כללי, קופת חולים לאומית ומכבי שירותי בריאות. הסיוע של קופות החולים ניתן במספר מסגרות עיקריות, כשניתן לבחור ברופא מנתח שמקיים הסדר עם קופת החולים, ובמקרה הזה רופא שלא נמצא איתה בהסדר. מיותר לציין שבמצב הראשון ההששתפות העצמית שמשלם האדם שעובר את הניתוח קטן בצורה משמעותית: אם במסלול ההסדר הוא עשוי לשלם סכום של כ-2,000-5,000 ש"ח, במקרה השני העלויות עשויות לנוע סביב כ-12,000-15,000 ש"ח, אולי אפילו יותר.

בכל מקרה, הסבסוד של קופות החולים ניתן עבור בתי חולים פרטיים, למשל אסותא, ומכאן שמסתתר כאן יתרון משמעותי מאד: זמני המתנה קצרים מאד בהשוואה לבתי החולים הציבוריים, עם אבחנה בין מספר שבועות למספר חודשים (או יותר). מנגד העלות הראשונית כאן היא גבוהה יותר, והסכומים שמשלמים הם לא מבוטלים גם כך.

ניתוח קיצור קיבה דרך הביטוחים הרפואיים

יש מצבים שמחייבים פתרון מיידי לצורך התמודדות עם השתלת יתר. המשמעות בפועל היא שאנשים הזקוקים לניתוח לקיצור קיבה עשויים לקבל אותו במסגרת סל הבריאות, והביטוח הרפואי הממלכתי שהם מחזיקים בו. מיותר לציין שעבור אוכלוסייה זו עלות הניתוח בפועל תהיה נמוכה מאד, אפילו מינימלית. מנגד צריך לזכור שרוב האנשים שמבצעים את הניתוח הזה לא עומדים בקריטריונים הדי מחמירים של משרד הבריאות. במקרה הזה ייעשה הניתוח בבתי החולים הציבוריים של מדינת ישראל. בהתאם לאבחנה שעשינו מעלה, משמעות אפשרית היא זמני המתנה ארוכים יחסית לניתוח.

ללא מעט אנשים יש ביטוח בריאות משלים, שהם רוכשים באופן פרטי. אבל האם הביטוח הזה כולל התייחסות לניתוחים בריאטריים? ובכן, כל פוליסה צריכה להיבחן לגופה. העיקרון כאן דומה לזה של הסבסוד של קופות החולים, כלומר, מתן החזרים בשיעור משמעותיים עבור ניתוחים המתבצעים באופן פרטי (בהסדר עם החברה המבוטחת או לא בהסדר) – הסבסוד הגבוה יהיה כמובן על מטפלים בהסדר. בנוסף ניתן לקבל במסגרת הביטוח הפרטי כיסוי על עצם התשלום לקופת החולים על ההשתתפות העצמית, גם אם יש להדגיש שכיום רוב הביטוחים לא כוללים את הסעיף הזה.

מה קורה אחרי הניתוח?

עלות נוספת שצריך לקחת בחשבון במקרה של ניתוח לקיצור קיבה היא הרגעים שאחרי, בהם נדרש לבצע ניתוח נלווה של הסרת עודפי עור. ההחזר שמקבלים עבור הניתוח הזה הוא בעיקר דרך קופות החולים, כשמדובר כאן על החזרים של כ-13,000 ש"ח עבור הניתוח – סכומים גבוהים ללא צל של ספק. יחד עם זאת לא כל קופת חולים או ביטוח משלים אכן מעניקים כיסוי מהבחינה הזו, כך שכל אדם צריך לראות מהם המאפיינים של הביטוח שהוא מחזיק בו.

 

אולי יעניין אותך גם:

ההבדלים בין רפואה קוסמטית לבין קוסמטיקאית

השוואת מחירים – טיפול טבעי לעיבוי שפתיים

כמה יעלה טיפול להסרת משקפיים?

 
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *