בעל עסק? כך תצליח להפחית בתשלום הארנונה

ארנונה היא אחת ההוצאות הכבדות ביותר בניהול עסק, ונטל כלכלי שזה ממש לא פשוט לעמוד בו. מה שרבים מבעלי העסקים לא יודעים, למרבה הצער, הוא שיש עבורן דרכים נוטות להפחית ולו במעט את גובה תשלומי הארנונה לרשות המקומית אשר בתחומה נמצא העסק שלהם. מכיוון שגם הרשויות עצמן לא ששות לשתף את המידע הזה, פעמים רבות, נדרש מישהו שיעשה עבורכם סדר בבלאגן. בדיוק בשביל זה אנחנו כאן.

הכל מתחיל בשטח

כל מי שמשלם ארנונה, בין אם עבור נכס למגורים ובין אם עבור נכס לעסקים, יודע שהמחיר הנגבה תלוי בעיקר בשטח הנכס. רבים מכם יודעים בוודאי שלעיתים אין ממש קשר ישיר בין השטח שהרשות המקומית "חישבה" לבין השטח בפועל: לפעמים היא מחשבת את השטח בצורה שתגדיל אותו.

כדי להפחית את נטל הארנונה, לכן, אתם יכולים לבצע מדידה נוספת של השטח שלכם, על ידי בעל מקצוע. את התוצאות ניתן "לעמת" עם אנשי הרשות המקומית, ולדרוש שהם יתקנו את השטח על פיו הם מבצעים את החיוב.

לפעמים אפשר לבצע "מניפולציות" שונות בשטח העסק במטרה להפחית את המשכנתא שיש לשלם עליו, לדוגמא איחוד או לחלופין פיצול בין שטחים שונים. כך לדוגמא באחד מפסקי הדין התקדימיים החשובים ביותר נקבע כי יש לסווג מבנים שונים של ייצור של עסק תחת סיווג אחד, מכיוון שיש זיקה בין החלקים השונים. האינטרס של הרשויות המקומיות הוא להפריד בין החלקים האלה, כי כך הארנונה שתיגבה תהיה גבוהה יותר בסופו של יום.

לא תמיד זה צודק

עם או בלי קשר לסעיף הקודם, לעיתים הרשות המקומית חוטאת בהעלאת גובה הארנונה של העסק כעבור מספר שנים. שימו לב שעל פי ההגדרה היבשה של החוק, המצב הזה הוא ברוב המקרים אינו חוקי. הרשות המקומית צריכה לגבות את הארנונה על פי עיקרון השוויון, שמגדיר את הצורך להתאים את הגובה שלה הן לעסקים "דומים" בשטח הרשות המקומית, והן בהשוואה לרשויות מקומיות אחרות.

בעל עסק, ניתן בהחלט להפחית את גובה הארנונה, אם הרשות המקומית אכן העלתה אותה, במסגרת הסעיף של העלאת תעריפי ארנונה לעסקים בשיעור חריג וללא הצדק. אם ישנו חשש שהעלאה אינה הגיונית, חריגה או חלה רק על עסק אחד בעוד אחרים הדומים לו נותרים עם תשלום קבוע, אפשר לאסוף נתונים המצביעים על זה. המחלוקת עשויה בהחלט להגיע אל בתי המשפט השונים, כך שיש להיערך גם לתרחיש הזה.

סיווג העסק

בחלק מהמקרים, האופן הספציפי בו מוגדר העסק משפיע על גובה הארנונה שהוא צריך לשלם לרשות המקומית. יש מספר הגדרות שעשויות להביא להפחתה בגובה הארנונה שיש לשלם, למשל סיווג של העסק ככזה הפועל בתחומי המלאכה, התעשייה הזעירה או המסחר. כשחושבים איך להגדיר את העסק, או אפילו מה תהיה המהות העיקרית שלו, מומלץ לחשוב גם על הסוגיות האלה, ולבצע את הבדיקות של גובה הארנונה לגבי כל סוג של הגדרה.

יש לעסקים כוח

רבים מרגישים חוסר אונים כשהם מתמודדים מול הרשות המקומית שלהם, אבל זה ממש לא חייב להיות ככה. לעסקים יש יותר כוח ממה שרבים מהם חושבים, והאינטרס של הרשות המקומית עשוי להיות שהם יפעלו בתחומיה לא פחות: העסקים האלה הרי מסייעים לפיתוח ולהגדלת ההכנסות של הרשות המקומית.

הרשות לכן עשויה להציע הצעות שונות ומשתלמות להפחתה בארנונה, בעיקר עבור עסקים בתחומים מבוקשים: נניח הייטק או טכנולוגיה. הם מצידם צריכים לדעת לזהות הזדמנויות, ולדעת שהם יכולים לנהל משא ומתן מול הרשות המקומית ביחס לסוגיה הזו.
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *