פקטורינג

בין הפתרונות הפיננסיים אשר מוצעים כיום לכל בעל העסק, בהווה או בעתיד, תופס הפקטורינג מקום של כבוד. רוצה לפתוח עסק חדש? מעוניין להתרחב? כדאי מאד שתישמע על שיטת מימון זו.

בעולם, פקטורינג נהוג כבר שנים רבות. בישראל, גברה המודעות אליו רק בשנים האחרונות. אז מה עומד מאחורי הפקטורינג?

על פקטורינג

ברמה הכללית, פקטורינג הוא למעשה כלי אשר מאפשר להפוך עסקאות אשראי לעסקאות מזומן. במסגרתו, בנק או חברה פיננסית כלשהי רוכש מהספק את החוב השוטף של החייבים לו, ומקבל בתמורה לכך אחוזים נכבדים מיתרות החוב אשר הוא רוכש.

שאר האחוזים יועברו אל בעל העסק, כאשר יגיע המועד בו תיפרע החשבונית או ישולם החוב בפועל לחברת הפקטורינג. מכיוון שהאחרונה מממנת את העסקה, ראשית היא גם לגבות מקדמה וריבית בשיעורים מסוימים.

כך נקבע מחיר הפקטורינג

מחירו של כל פקטורינג מושפע משני פרמטרים עיקריים. הראשון הוא עמלה אשר גובה חברת הפקטורינג, והיא נועדה לכסות את הסיכונים שהיא לוקחת בעצם הכניסה לעסקה.

המשתנה השני הוא, כאמור, הריבית. זו נקבעת בהתאם לרמת הסיכון בתיק, היקפו של החוב והמאפיינים הכלכליים של העסק.

היתרון המרכזי: הסיכון עובר לחברת הפקטורינג

עסקת פקטורינג, למעשה, מאפשרת ללקוח להימנע מהסיכון הכלכלי שבחוסר תשלום החוב של לקוחותיו. סיכון זה עובר, תחת זאת, לחברה הפיננסית. כאשר התשלומים לא יגיעו, ראשית החברה לדרוש אותם באופן ישיר מהחייב, ללא מעורבות של בעל העסק.

יתרונות נוספות של עסקאות פקטורינג הוא הקדמת התשלומים, דבר אשר מקל מאד את התנהלותו הכספית של כל עסק. מעבר לכך, עסקאות מסוג זה אינן נרשמות כאשראי בחשבונו של הלקוח, ומונעות ממנו מאמצים אדירים ברדיפה אינסופית אחרי בעלי חוב.

סוגי הפקטורינג השונים

קיימים כיום מספר זנים של עסקאות פקטורינג. הראשון, פקטורינג מקומי, מתייחס, מטבע הדברים, לעסקאות מכירה וקנייה אשר נערכות בתוך שטח ישראל. הפקטורינג הבינלאומי, לעומת זאת, יכלול כבר מכירות בהן מעורבים גורמים הנמצאים מעבר לים.

הסוג השלישי הנפוץ הוא פקטורינג ייבוא, אשר מיועד לאנשים המתעסקים בפעילות חשובה זו. במצב כזה, תשלם חברת הפקטורינג את החוב, וכן תעמיד הלוואה בשיעור של למעלה מ-85% עבור החברה הרוכשת.

רוורס פקטורינג מתייחס ליחסים מסחריים בין לקוח למספר ספקים. המקדמות יועברו לספקים, וזאת על חשבון התשלומים העתידיים אשר יקבל הלקוח.

אז איך מתחילים?

פקטורינג, במצבים מסוימים, עשוי להיות הפתרון הכלכלי האידיאלי. הוא ממזער את נזקיו של הלקוח, ומבטל את התלות שלו במצב הכספי של לקוחותיו. עם זאת, רצוי מאד להכיר את הנושא טרם פנייה לחברת פקטורינג מובילה העוסקת בתחום זה

על עסקת פקטורינג רצוי מאד לחתום בייעוץ של גורם הבקיא בתחום, לרבות רואה חשבון או יועץ פיננסי. מעבר לכך, מומלץ לבחון הצעות של מספר חברות, מאחר ואלה נבדלות ביניהן בלא מעט פרמטרים.
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *