סרטן המעי הגס – מדריך אבחון

אבחון סרטן מעי הגס יכול להיעשות באמצעות הבדיקות השגרתיות אשר נערכות לאוכלוסיות הנמצאות בסיכון, או בעקבות פניית החולה למרפאה לאחר שגילה את תסמיניו של סרטן זה. הבדיקות השגרתיות אשר נעשות לצורך אבחון מוקדם של סרטן המעי הגס הינם בדיקת דם סמוי לצואה וקולונסקופיה.

הסימפטומים האופייניים בגינם פונה החולה למרפאה יהיו כאשר הגידול נמצא בשלביו המתקדמים, למשל כאשר הוא חוסם את חלל המעי כך שתורגש נפיחות בטנית והרגשת מלאות. לפעמים, ייראה החולה דימום בצואה, אשר יכול להעיד על פצע בדופן המעי כתוצאה מהגידול עצמו. במקרה של דימומים אשר נמשכים זמן רב, יש לבצע אבחנה מבדלת ולשלול נוכחות של טחורים.

 בדיקות סקר לגילוי סרטן המעי הגס

הבדיקות המקובלות, קולונסקופיה ובדיקת דם סמוי, נעשות לרוב באופן שגרתי לאנשים מעל גיל 50, או לאנשים אשר נמצאים בקבוצות סיכון. קבוצות סיכון יוגדרו כבעלי נטייה משפחתית לסרטן המעי הגס או בעלי פוליפים טרום סרטניים. בדיקת הקולונסקופיה מבוצעת על ידי גסטרואנטרולוג. במהלך הבדיקה מוחדר צינור גמיש מפי הטבעת לעבר המעי. במקרה של גידול, אפשר לקחת ביופסיה, או לכרות פוליפים באם יש צורך בכך.

בדיקת דם סמוי בצואה זוהי בדיקה לא פולשנית ולכן מומלצת כבדיקת סקר, כפעם בשנה מגיל 50 ועד גיל 75. בדיקה זו ניתנת בחינם בכל קופות החולים ולכן נפוצה מאד. עם זאת חשוב לזכור כי ישנם מקרים בהם קיים פוליפ או גידול אשר לא יתבטא בדם סמוי, ורק כ 50% מהפוליפים והגידולים יאובחנו בדרך זו. מעבר לכך, הגידול יתגלה רק אם הוא מדמם ביום הבדיקה, ולכן נהוג לעשות אותה במשך שלושה ימים רציפים. במקרה של חשד המתגלה במהלך בדיקה זו, יישלח החולה לבדיקות נוספות.

בדיקות אבחנתיות נוספות

אם קיים חשד לסרטן מעי הגס, יישלח החולה למספר בדיקות אבחנתיות נוספות:

  • בדיקה ידנית רקטלית– בדיקה זו המתבצעת על ידי הרופא, מנסה לגשש אחר גידול אם הוא נמצא בטווח הנגיעה. כך הרופא יכול לחש בגודל הגידול ובמיקומו.
  • בדיקת DNA  צואתית – לפעמים תילקח דגימה מהצואה בכדי לאבחן סמני DNA אשר נפוצים מהפוליפים הטרום ממאירים.
  • סיגמוידסקופיה – בדיקה זו נועדה לבדוק את חלל המעי הגס. הבדיקה מתבצעת באמצעות צינור גמיש אל פנים המעי.
  • חוקן בריום – החוקן נעשה לפני צילום נטגן, הנועד לצלם את חלל המעי. הבאריום, אשר נמצא בחוקן הינו חומר ניגוד אשר מאפשר להבחין בגידולים, אם הם נמצאים.
  • קולונוסקופיה או קולונסקופיה וירטואלית (קולונסקופיית CT) – החדשנות הגלומה בבדיקת קולונסקופיה זו היא ביכולת להשתמש ב CT בכדי להדגים את תמונת המעי הגס. בדיקה זו מחייבת את הכנת המעיים על ידי הכנסת אוויר בדומה לבדיקת קולונסקופיה רגילה. מכונת ה CT מחליפה את הצינור המוחדר לפי הטבעת. בדיקה זו עדיין לא נמצאת בסל הבריאות, ולכן נחשבת עדיין בשלבי ניסוי.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *