גיוס אשראי לעסק מחברות ביטוח

כידוע, נדרשים סכומים עצומים על מנת לפתוח עסק. בדרך כלל, מסתמכים רבים על הבנקים השונים, ובכך סובלים לא פעם מריביות גבוהות ומתנאים בעיתיים, בלשון המעטה. אופציה אחרת, שלעיתים משתלמת יותר, היא גיוס אשראי מגופים חוץ בנקאיים- ובכלל זה חברות הביטוח.

בישראל, פועלות כיום כ-15 חברות ביטוח. רבות מהן מציעות פתרונות גם לעסקים, כפי שנראה מיד.

הבסיס האיתן של חברות הביטוח

לא צריך להיות גאון פיננסי על מנת להעריך את הרווחים הגדולים שצוברות מרבית חברות הביטוח מדי שנה. בין אם המדובר הוא בביטוח מנהלים, רכב או ביטוח בריאות וחיים– מדי שנה מוכנסים מיליארדי שקלים לקופות של חברות הביטוח ואת בנוסף למיליארדי השקלים המנוהלים בקופות השונות ואשר מחפשים אפיקי השקעה שונים. לכן, כשמחפשים בסיס כלכלי איתן לגיוס האשראי, חברות הביטוח נכנסות מיד לתמונה.

הפעילות של חברות הביטוח בתחום ההלוואות אינה מובנית מאליה, והיא תוצר של השנים האחרונות בלבד. עם זאת, סביר מאד להניח כי מגמה זו תתגבר בשנים הקרובות.

כך זה עובד

בדרך כלל, גיוסי אשראי פרטי מחברות הביטוח מצריכים פתיחת פוליסה באמצעותן- מהן יילקחו הכספים, בהווה או בעתיד. במילים אחרות: ההלוואה תינתן כנגד תכנית חיסכון של הלקוח, או קרן מסוימת אשר נפתחה עבורו בחברה.

חשוב להדגיש כי במקרים מסוימים קבלת ההלוואה מותנית בתנאים נוספים אותם נדרש למלא הלקוח. דרישות מרכזיות, בהקשר הזה, הן וותק של שלוש שנים לפחות בחברה האמורה, וסכום הלוואה אשר אינו עובר (לרוב) את רף 50% מסך הצבירה לקרן.

היתרון: תנאים גמישים יותר

לא פעם, יהיו תנאי ההלוואות של חברות הביטוח אטרקטיביים מעט יותר מאלה של הבנקים. הדבר בולט, למשל, מבחינת גובה הריבית שיש לשלם על ההלוואה. לכן, אגב, רצוי מאד לבצע השוואת מחירים- לא רק בין חברות הביטוח לבנקים, אלא גם בין חברות הביטוח השונות.

בניגוד למוסדות פיננסיים אחרים, אשר דורשים הצגת אינספור מסמכים ותכניות עבודה של העסק, התהליך דרך חברות הביטוח פשוט הרבה יותר. חברות הביטוח גם נוטות לאשר את ההלוואות במידה רבה יותר, כך שרבים אשר אינם מצליחים לקבל את ההלוואה דרך הבנקים, מצליחים לעשות זאת באמצעות חברות הביטוח.

החיסרון: פגיעה בכספים עתידיים

אז מדוע יש להיזהר מעט מהשגת אשראי לעסק דרך חברות הביטוח? פשוט מאד: מכיוון שההלוואה נלקחת מכספים אשר נמצאים שם למטרה מסוימת. קופות הגמל או הפנסיה, למשל, נועדו לאפשר לאדם מרווח נשימה כלכלי בשנים המאוחרות של חייו, אשר מאופיינות בהפסקת עבודה.

שימוש בהם, אפילו למטרה נעלה כמו פתיחת עסק, עלולה להביא למחסור רציני בכספים בשנים מאוחרות. לעומת זאת, עסק מצליח עשוי להחזיר את ההשקעה הזו, ואף מעבר לכך.

כל אלה מצריכים התחשבות במכלול רחב של גורמים טרם ההחלטה על קבלת האשראי. יש לזכור כי הלוואות או מענקים שונים יהווה כמעט תמיד את הצעד הראשון בדרך לפתיחת העסק או לשגשוגו- ההמשך תלוי, בעיקר, בכישוריהם של המנהלים.

אפשרות נוספת – הכנסת משקיע לעסק

להכנסת משקיע לעסק יתרונות רבים – אין צורך לעמוד בנטל החזרת חובות ובמקים רבים למשקיע ערך מוסף רב בפיתוח עתידי של העסק וזאת מבלי לפגוע באובליגו השוטף או להעמיס על תזרים המזומנים הלחוץ גם ככה החזרי הלוואות נוספות.
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *