עלויות אשפוז פסיכיאטרי

אשפוז פסיכיאטרי הוא אחת הדרכים היחידות לטפל באנשים הסובלים מבעיות פסיכיאטריות ונפשיות אלה או אחרות. האשפוז מיועד לאנשים הסובלים מהפרעות או ממחלות נפשיות, שלא יכולים לשהות בביתם מכיוון שהם מסוכנים לעצמם או לסביבתם, מתנהגים בצורה חסרת שיפוט ו/או זקוקים להשגחה סביב השעון.

אשפוז פסיכיאטרי יכול להתבצע במחלקות הייעודיות של בתי החולים הציבוריים, בבתי חולים פסיכיאטריים ובמוסדות אחרים, כאשר ניתן להבחין בין מספר סוגים של אשפוזים: אשפוז מרצון מול אשפוז כפוי (שאלת ההסכמה של המטופל היא שמשחקת כאן תפקיד), או לחלופין אשפוז מלא מול אשפוז יום. לפניכם סקירה של העלויות המאפיינות את האשפוזים הפסיכיאטריים השונים.

סכומים משתנים בהתאם לאוכלוסיה ולביטוח הבריאות שברשותה

בדומה לטיפולים אחרים הקשורים למשרד הבריאות, גם במקרה של אשפוז פסיכיאטרי נהוג לבצע חלוקה של אוכלוסיית היעד למספר קבוצות, לכל אחת מהן תעריף אחר. תעריף א' חל על אזרחים ישראלים המשלמים באופן עצמאי על שירותים רפואיים, מטופלים תושבי הרשות הפלסטינית וכן חיילים מכוח האו"ם המוצבים בישראל או בגבולותיה, כולל המשפחות שלהם או אחרים שהאו"ם מממן. הנמנים על אוכלוסייה זו משלמים יותר על האשפוז, עם תוספת של 2.83% על התעריפים הבאים ברשימה (בהמשך נתייחס למחירים הנוכחיים המדויקים).

תעריף ב', המוזל מעט יותר, חל על מטופלים אשר קופת החולים מפנה לאשפוז פסיכיאטרי, נפגעי תאונות עבודה או פעולות איבה, חיילי צה"ל, מטופלים המופנים על משרד הביטחון וכן תושבי אחת ממדינות העולם הלומדים או עובדים בישראל.

תעריף ג' נוגע באופן נקודתי לאשפוז במחלקות הפסיכיאטריות של בתי החולים בישראל, כשהחלוקה היא למספר קבוצות/קודים: ים אשפוז פעיל במחלקות הפסיכיאטריות (GOOQ1), יום אשפוז ממושך במחלקות הפסיכיאטריות (GOOQ2) או יום אשפוז לילדים ונוער במחלקות הפסיכיאטריות (G00Q3). תעריפים ד' עד ו' פחות רלוונטיים לענייננו.

כמה כסף יעלה לנו?

תעריפי האשפוז הפסיכיאטרים משתנים אחת למספר חודשים או שנים, כך שברור שמה שנכון בנקודת הזמן הנוכחית לא בהכרח יהיה מדויק גם בעתיד הנראה לעין. נכון לנקודת הזמן של תחילת שנת 2017, מדובר על הסכומים הבאים.

במקרה של אשפוז יום פסיכיאטרי למבוגרים, המחיר עבור תעריף א' הוא 454 ש"ח ליום, המחיר לתעריף ב' הוא 444 ש"ח ליום, לתעריף ג' 454 ש"ח ליום ועבור מטופלים מחו"ל הוא עומד על 666 ש"ח. אשפוז יום פסיכיאטרי של ילדים ונוער יהיה מעט יקר יותר: 485 ש"ח ליום עבור תעריף א', 475 ש"ח ליום לתעריף ב', 485 ש"ח ליום לתעריף ג' או 713 ש"ח ליום למטופלים מחו"ל.

באשר למחלקות הפסיכיאטריות של בתי החולים, המחירים יהיו גבוהים יותר ועומדים נכון להיום על:

  • יום אשפוז פעיל – 1,216 ש"ח ליום בתעריף א', 1,157 ש"ח בתעריף ב', 1,182 ש"ח בתעריף ג' או 2,314 ש"ח למטופלים מחו"ל.
  • יום אשפוז ממושך – 934 ש"ח ליום בתעריף א', 889 ש"ח בתעריף ב', 909 ש"ח בתעריף ג' או 1,778 ש"ח למטופלים מחו"ל.
  • יום אשפוז ילדים ונוער – 1,461 ש"ח ליום עבור תעריף א', 1,390 ש"ח לתעריף ב', 1,421 ש"ח לתעריף ג' או 2,780 ש"ח למטופלים מחו"ל.

תשלומים נוספים – מעקב פסיכיאטרי, תרופתי ועוד

לסכומים שצוינו מעלה יש להוסיף לעיתים עלויות נלוות עבור חוות דעת רפואית פסיכיאטרית (700 ש"ח בתעריף א' וג', 685 ש"ח בתעריף ב' או 1,028 ש"ח למטופלים מחו"ל) – אלו הם גם המחירים של חוות דעת פסיכיאטרית רשמית המיועדת לוועדת סל שיקום. עבור טיפול או מעקב פסיכיאטרי תרופתי, המחיר בתעריף א' או ג' הוא 125 ש"ח, בתעריף ב' 122 ש"ח ועבור מטופלים מחו"ל הוא עומד על 183 ש"ח.
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *