כמה עולה ללדת? כל מה שחשוב לדעת

לידה היא ללא צל של ספק אחד הרגעים המרגשים והמאושרים בחייה של האישה, וכמובן גם של הגבר שלצידה. מה שצריך לזכור הוא שלידה אינה דבר פשוט, ומסתבר שגם לא זול. בין אם המדובר הוא על הבדיקות הרבות שלפני, הלידה עצמה והרגעים שאחריה, מדובר כאן על סכומים גבוהים מאד. החדשות הטובות יותר הן שאת ממש לא לבד, כאשר חלק ניכר מהעלויות מסובסדות על ידי קופות החולים או משרד הבריאות.

בדיקות הריון מסובסדות

בחודשי ההריון יש צורך לבצע לא מעט בדיקות: למעשה, ישראל היא במידה רבה שיאנית הבדיקות האלה. בין היתר מדובר כאן על סקר גנטי, סקירת מערכות מוקדמת, סקירת מערכות מאוחרת, בדיקת חלבון עוברי, בדיקת העמסת סוכר ושאר בדיקות שמסובסדות בחלקן הגדול על ידי משרד הבריאות ו/או הביטוחים המשלימים של קופות החולים. במקרים אלה צריך להעביר את טופס 17 לגורם המבצע.

המשמעות היא שהבדיקות עשויות להיות מכוסות במסגרת סל הבריאות או הביטוחים המשלימים של קופות החולים, כך שנדרש תשלום דמי השתתפות עצמית בלבד כדי לבצע אותן – ומכאן שהתשלום הוא בדרך כלל כמה עשרות שקלים לבדיקה.

כדי לדעת כמה משלמים צריך לראות מהם הביטוחים הספציפיים שיש ליולדת מקופות החולים או חברות הביטוח. בחלק מהביטוחים קיימת אפשרות לסבסוד של מספר גורמים במקביל, בעוד באחרים אפשרי שרק גורם אחד יסבסד. לכן חשוב לראות מה גובה הסבסוד (אחוזים מסוימים ממחיר הבדיקה) על ידי כל גורם לפני קבלת ההחלטה.

האם בדיקת מי שפיר מסובסדת?

לפעמים, יש אינדיקציה לרמת סיכון גבוהה יחסית עבור האם או העובר, מה שמצריך בדיקות מורכבות יותר. דיקור מי שפיר נעשה במטרה לאתר תסמונות גנטיות אצל העובר, והוא ניתן ללא תשלום כאשר האישה או העובר נמצאים ברמת סיכון גבוהה: נשים בגיל 35 ומעלה בעת הכניסה להריון, נשים מתחת לגיל 35 שהתוצאה בבדיקות הסינון (בדיקת דם ואולטרה סאונד בשליש הראשון או השני) הייתה לא תקינה, נשים מתחת לגיל 35 שקיבלו המלצה לביצוע הבדיקה מיועץ גנטי או רופה גנטיקאי ועוד.

במקרים אחרים צריך לשלם תשלום למדקר, תשלום לבית החולים ותשלום לפענוח התוצאה, כשהמחיר הוא כמה אלפי שקלים. אפשר לבחור בגורמים המקיימים הסדרים עם קופת החולים או ביטוח הבריאות, ובכך לקבל החזר משמעותי מהסכום.

נשים שחוששות מדיקור מי שפיר יכולות לעשות בדיקת דם לא פולשנית (NIPT). הבעיה העיקרית היא שהבדיקה הזו לא נמצאת בסל הבריאות, ולכן הסכום שהיא מצריכה גבוה יותר: כ-4,000-6,000 ש"ח לבדיקה, כשהמחיר היקר נובע מכך שצריך לשלוח את התוצאות לפענוח במעבדות מיוחדות בארצות הברית.

מועד הלידה הגיע – כמה יעלה לכם?

עברת את כל הבדיקות, וכעת מגיע הרגע המלחיץ עד מאד בו אתם צריכה לעשות את דרכך לחדרי הלידה בבית החולים בו בחרת. מבחינה כלכלית, המוסד לביטוח לאומי מכסה את עלות האשפוז לצורך הלידה וגם את פינוי היולדת לבית החולים הקרוב ממקום הימצאה. המוסד לביטוח לאומי קובע את הסכומים עבור האשפוז לאחר הלידה לפי הנחה שיהיה צורך בארבעה ימי אשפוז, גם אם בלידה רגילה השחרור מבית החולים נעשה לרוב 48 שעות אחרי הלידה (למעט לידות מורכבות דוגמת ניתוח קיסרי).

אפרופו ניתוח קיסרי – אם יש לו הצדקה רפואית, הוא מכוסה במסגרת סל הבריאות. במקרים אחרים (ניתוח קיסרי אלקטיבי) מי שעוברת אותו על ידי רופא פרטי צריכה לשלם סכום של כ-10,000-20,000 ש"ח, כשקיימת אפשרות להחזר מסוים מצד קופת החולים.

גם בלידה בבית החולים יש סכומים נלווים שצריך לקחת בחשבון. מי שנרשם לקורס הכנה ללידה משלם סכום הנע בין כמה מאות שקלים לכ-1,500 ש"ח, על פי היקף הקורס. בתי חולים המאפשרים שהות במלונית יגבו סכומים לא מבוטלים, שמגיעים גם לאלפי שקלים ללילה. הוצאה אחרת היא עבור דולה פרטית, שמצריכה תשלום שנע בין כ-1,500 לכ-3,500 ש"ח.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

עוברים טיפולי פוריות? קופות החולים וחברת הביטוח שלכם יכולים להשתתף בהוצאות
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *