החזר מס הכנסה

בוודאי לא יפתיע אתכם לגלות שיש מקרים בהם המדינה גובה מכם יותר מס הכנסה מכפי שהיא אמורה. מה שכן מפתיע הוא שבעזרת הגשת טופס בקשה אחד, אתם יכולים לקבל מהמדינה את הכסף הזה בחזרה, ועוד עם ריבית! 

האם גם אני זכאי להחזר מס?

אם אתם שכירים, סביר מאוד שאפילו לא שמתם לב שגבו מכם יותר מס ושאתם זכאים להחזר מס, אבל לשמחתכם המדינה מאפשרת להגיש בקשת החזר מס עד 7 שנים לאחר תום שנת המס, באמצעות טפסים שניתן להוריד מאתר רשות המסים.

אם במהלך שנת המס הייתם מובטלים במשך כמה חודשים, החלפתם מקום עבודה וגובה המשכורת שלכם השתנה, או אם עבדתם בכמה מקומות במקביל ולא ביצעתם תיאום מס – רוב הסיכויים שגם לכם מגיע החזר מס. גם אם התחתנתם, התגרשתם, נולדו לכם ילדים או סיימתם לימודים אקדמיים – כנראה שילמתם יותר מדי מס הכנסה, והחזר המס שלכם ממתין לכם אי שם, אם רק תגישו בקשה לקבלת החזר מס.

גם אם עבדתם ביותר מעבודה אחת במקביל וביצעתם תיאום מס, עדין יתכן שאתם זכאים להחזר מס בנוסף.

איך מגישים בקשה להחזר מס?

כדי למלא את טופס הבקשה להחזר מס, עליכם למלא את טופס 1301, שאותו תוכלו להוריד מאתר האינטרנט של רשות המסים. הטופס משמש לדיווח שנתי של עצמאים, אך גם שכירים יכולים למלא אותו כדי להגיש בקשה להחזר מס. לפני שתתחילו למלא את הטופס, ודאו שיש ברשותכם את כל הטפסים הרלוונטיים – טופס 106 ("אישור ניכוי ממשכורת") מכל אחד מהמעסיקים שאצלם עבדתם במהלך שנת המס, אישורים שנתיים מחברות ביטוח, קרנות פנסיה או חברות נאמנות על הפקדות לביטוח, קרנות השתלמות, וקופות גמל, וכן אישורים על הכנסות מרווחי הון בבורסה. במרבית הטפסים והאישורים האלה תוכלו למצוא מראש את הסעיף שעליכם למלא עבורם בטופס הדיווח השנתי. אם יש לכם כמה טפסי 106, או כמה אישורים עבור הפקדות דומות, עליכם לסכם את כולם ולמלא רק את הסכום הסופי.

תוך כמה זמן מקבלים את החזר המס?

את טופס הבקשה להחזר מס עליכם להגיש באחד מסניפי מס הכנסה (שימו לב: עותק אחד של הטופס צריך להישאר אצלכם, אחרי שתחתימו אותו בחותמת "התקבל" בתוספת תאריך ההגשה). הבדיקה של רשות המסים לזכאותכם להחזר מס נמשכת בדרך כלל כמה חודשים, ובסופם תקבלו הודעה בדואר לכתובת שמילאתם בטופס, על חישוב השומה המדויק. אם יתברר על פי חישוב השומה שאכן מגיע לכם החזר מס, הוא יועבר לכם בהעברה בנקאית ישירות לחשבון הבנק שגם את פרטיו עליכם למלא מראש בטופס, בתוספת ריבית.

החזר מס דרך חברה מקצועית

אם אתם מסתבכים באיסוף כל הטפסים הדרושים לכם לקבלת החזר מס, או הולכים לאיבוד בנבכי הבירוקרטיה, תוכלו לפנות לאיש מקצוע, בדרך כלל יועץ מס או רואה חשבון, שיעשה עבורכם את העבודה, ויגיש את הבקשה להחזר מס בשמכם. על שירות החזרי מס הכנסה או שירות של תיאום מס הכנסה מקובל לשלם עמלה הנגזרת מסכום ההחזר (כ 20% בממוצע), אבל מנגד יחסכו לכם זמן רב, תבוצע בדיקה מקצועית מראש  שתוודא שאינכם חייבים כסף למס הכנסה, ובמקרה של זכאות להחזר מס, תוכלו להיות סמוכים ובטוחים שתקבלו אותו במלואו ובמהירות. חברות רבות להחזרי מס, כמ וגם משרדי רואי חשבון, מקושרים ישירות למערכת המחשוב של מס הכנסה ושל רשויות המס האחרות, מה שמאפשר להם נגישות לטפסים ולמסמכים שיתכן וחסרים לכם וכן עבודה מהירה וחלקה יותר מול הרשויות.
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *