איך לבחור לעובדים את תווי השי המשתלמים ביותר

תווי שי הפכו במהלך השנים להיות אחת המתנות הנפוצות ביותר שמעסיקים מעניקים לאוכלוסיית העובדים שלהם.

התווים מגלמים בתוכם שורה ארוכה של יתרונות, למשל התחושה של העובד שהמעסיק מפנק אותו באמת או הגמישות שחשובה מאד עבור רבים במתנה שהם מקבלים – את התווים כל עובד יכול לנצל באופן שהוא רואה לנכון.

עד שכל אלה יקרו צריך המעסיק להשקיע מחשבה לא קטנה בבחירת תווי השי המתאימים ביותר לצרכים של העובדים, לתקציב של בעל העסק ולפרמטרים אחרים.

נקודת ההתחלה: תקציב

כאשר בוחרים מתנה לעובדים חשוב להגדיר קודם כל את סכום הכסף שרוצים או יכולים להקדיש למשימה הזו. צריך לזכור שהעלות נקבעת בהכפלה של מספר העובדים שמעניקים להם את המתנה בעלות של כל תו שי.

המשוואה הבסיסית הזו צריכה להתבצע כבר בשלב הראשון, שיאפשר להגדיר את הסכום הכולל שמקדישים עבור המתנות. עם כל הרצון להשקיע בעובדים צריך לזכור שיש כאן עסק שצריך לשמור על מאזנים כלכליים חיוביים וגם להתנהל לאחר מועד הענקת המתנה. לכן סכום של אלפי שקלים לכל עובד הוא לא מומלץ ברוב המקרים.

סכום ההשקעה ברכישת כל תו שי יכול בהחלט להיות קשור לנסיבות הענקת המתנה וגם למספר העובדים שאמורים לקבל אותה. בדרך כלל ככל שיש יותר עובדים כך בעל העסק יצטרך להפחית במידה מסוימת את הסכום של כל תו שי (אל דאגה: גם בסכומים נמוכים יחסית יש תווי שי אטרקטיביים ומפנקים מאד).

אפילו אם מעניקים מתנה לכבוד החגים, רואים שיש חגים בהם נהוג להשקיע יותר מאשר אחרים. מתנות לראש השנה או מתנות לחג פסח, לדוגמא, יספקו לרוב את המתנות היותר יקרות.

כך מתאימים את המתנה לעובדים

כפי שציינו מעלה, תווי שי מציעים מעצם המהות שלהם גמישות מבורכת. רוב התווים מציעים מספר אפשרויות למימוש, כאשר המכנה המשותף ביניהן הוא שהסכום שלהן פחות או יותר דומה. כך למשל שוברים רבים מאפשרים לבחור בין ארוחת בוקר זוגית, כרטיס זוגי לקולנוע או סכום של כ-90-100 ₪ למימוש בחנויות נבחרות.

אם יש שוברים המוערכים בכמה מאות שקלים, דוגמא נוספת, אפשר לממש אותן בדרכים כמו ארוחת גורמה במסעדה או ביקור זוגי במכון ספא. כאן אנחנו כבר חוזרים לסעיף הקודם שמתייחס לשווי של כל תו שי.

אם רוצים שהבחירה של המתנה תהיה מושכלת, אפשר לנסות לברר מה העובדים עצמם ישמחו לקבל. אנחנו לא מתכוונים להתאמה של מתנה ספציפית לכל עובד, מן הסתם, אלא לאפשרות לבצע בירור כללי בבית העסק, לראות למה העובדים נוטים (למשל סקר בקבוצת ה-WhatsApp של העסק) ולהתאים את המתנה לרצון המשותף הרחב ביותר.

כך למשל ניתן למצוא שוברים שמאפשרים בעיקרם מימוש בחנויות ובבתי עסק, בעוד אחרים מציעים יותר אטרקציות ובילויים. נסיבות הענקת המתנה יכולות להיכנס לתמונה גם כאן, כאשר במקרה של מתנה לקראת אחד מחגי ישראל אפשר לבחור בשובר למימוש בחנויות באמצעותו יוכלו העובדים לבצע את הקניות הבלתי נמנעות בחג.

צורת המימוש

בחירה אחרת שצריך לעשות היא לגבי האופן בו תווי השי יסופקו לעובדים. פעם היה נהוג להשתמש בתווי שי מנייר, מה שהעמיד מספר בעיות: אובדן של התווים למשל או קריעה של הנייר. כיום התווים המסורתיים עדיין בשימוש, אבל יש אופציות אחרות.

תווים רבים הם בצורה של כרטיסים אותם ניתן לשים בארנק, חלק מהם מיועדים להטענה חוזרת לאחר השימוש הראשוני. כיום נפוץ השימוש בתווי שי דיגיטליים, המוענקים באמצעות הודעת SMS או דואר אלקטרוני עם קוד ייחודי. מומלץ לחשוב במעמד הבחירה מהי האופן המימוש שיתאים לעובדים במידה הרבה ביותר ויהיה עבורם נוח לשימוש.
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *