מעוניינים בשירות ועד בית חיצוני בבניין שלכם? המדריך השלם להורדת מחיר התשלומים

זה לא דבר פשוט לנהל ועד בית. הניהול מצריך הרבה מאד מאמצים מצידם של אנשי הועד (וגם כל הדיירים במצבים שונים), גוזל זמן יקר, עלול להביא לקבלת החלטות נכונות וגם מהווה כר פורה להתפתחות מחלוקות בין דיירי הבניין.

בתנאים האלה, ממש לא מפתיעה העובדה שבתים רבים מעוניינים לפנות לחברה המציעה שירותי ועד בית חיצוני, הידועה גם בתור חברה לניהול בתים משותפים.

אין צל של ספק שועד בית חיצוני יכול להקל מאד על הדיירים ולהגדיל את הסיכויים שניהול הבניין ייעשה ללא דופי. מצד שני, ברור שהניהול הזה כרוך בתשלום, שעלול להיות לא פשוט – גם אם מחלקים את העלויות שלו בין כל הדיירים (בהרבה מקרים כל דייר צריך לשלם לפחות 50-100 ש"ח יותר בכל חודש בהשוואה לניהול ועד בית "רגיל"). הנה מספר כלים להפחתת מחיר התשלומים.

הגדרת הצרכים הנקודתיים

התחום של ניהול בתים משותפים הוא רחב מאד, וכך גם סל השירותים האפשרי של חברות המציעות שירותי ועד בית חיצוני. אבל האם בהחלט זקוקים לכל שירות שהיא יכולה להציע? במצבים רבים התשובה הפשוטה היא שלא בהכרח. אפשר להיעזר בחברות כדי לבצע הרבה פעולות הקשורות לניהול הבתים, אבל יש בהחלט דברים שניתן להשאיר לדיירי הבניין, או אפילו לועד שעדיין יכול להיות קיים בו בוריאציה זו או אחרת. אם למשל סבורים שאפשר לאסוף את התשלומים מהדיירים באופן עצמאי, מורידים את הסמכות הזו מהחברה הנבחרת – ולכן עשויים להוזיל את עלות השימוש בה.

האתגר הגדול ביותר בעת בחירת שירותי ועד בית חיצוני, היא לבנות סל שירותים שמתאים בדיוק למבנה, למצב הנוכחי שלו ולצרכים שלו: האם יש צורך בהדברה, ואם כן כל כמה זמן? אילו שטחים משותפים מצריכים ניקיון? מול כמה ספקים צריכים אנשי הועד החיצוני להתנהל? וכן הלאה. מומלץ להיעזר בידע המקצועי של אנשי החברה כדי לבנות את סל השירותים, אבל מנגד לא לקחת כל מה שהם אומרים כתורה מסיני. יכול להיות שהם יהיו מונעים משיקולים כלכליים, ולכן ינסו "לדחוף" שירותים שאנשי הבניין לא באמת זקוקים להם.

אפשר לבחור ספקים באופן עצמאי

דרך נוספת שעשויה להוזיל את מחיר השירות של חברת ניהול ועד בית חיצוני היא להשאיר את מלאכת הבחירה של הספקים השונים (גננים, מדבירים, אנשי חשמל, אינסטלטורים וכן הלאה) לאנשי הבניין, ופשוט להבהיר לחברה שרוצים שהיא רק תפקח או תנהל אותם. זה יכול להיות רעיון טוב אם הספקים המקצועיים האלה הם אמינים או זולים.

מנגד, בשלל תרחישים אחרים דווקא שימוש בספקים של חברת הניהול הוא זול יותר, מכיוון שיש לה "כוח קנייה" משופר ביחס לדיירי הבניין. בכל מקרה חשוב לעקוב אחר עבודתם של הספקים ולתקן את מה שדורש תיקון.

השוואה בין מספר חברות

בהרבה מאד תחומים כלכליים, הידע שלנו שווה הרבה מאד כוח. ככל שאנחנו לומדים טוב יותר את התחום, ובודקים כמה שיותר אפשרויות, כך גדלים הסיכויים שנמצא את ההצעה המשתלמת ביותר עבורנו. כך גם במקרה של ניהול ועד בית חיצוני, שדה משחק בו פועלים גורמים שונים.

מכאן נובע שלאחר שכבר יודעים פחות או יותר מה צריכים, ניתן לקבל הצעות ממספר חברות – הצפי הוא לטווח מחירים די רחב, שעשוי לכן להשפיע על הכיס של כל אחד מדיירי הבניין. חשוב לשים לב יחד עם זאת שבתחום הזה לא רק המחיר משחק תפקיד. מחיר זול "מדי" עלול להעיד על חברה שהשירותים שלה אינה מספקים, או חברה שאנשיה או הספקים שהיא נעזרת בהם לא מקצועיים מספיק, מה שיביא לתוצאות מרשימות הרבה פחות בניהול הבית המשותף.
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *