זכויות בביטוח לאומי לסובלים מנזקי גוף

לא חסרים תרחישים בהם אנחנו עלולים להיפגע. בין אם המדובר הוא על תאונת דרכים, תאונת עבודה אוכל מאורע אחר, אנחנו נדרשים פעמים רבות להתמודד עם נזק גופני אדיר – שמצריך הוצאות כלכליות בסדר גודל עצום.

זאת ועוד, בלא מעט תרחישים הפגיעה הגופנית מביאה לכך שאנחנו לא יכולים להמשיך ולעבוד, בטח לא באותו אופן, כך שהתלות שלנו בסיוע של גופים אחרים רק עולה.

המוסד לביטוח לאומי הוא אחת הכתובות העיקריות של אנשים שסובלים מנזקי גוף, כאשר רשימת הזכויות שעשויות להינתן במסגרת הביטוח הזה ראויה בהחלט.

נסיבות הפגיעה בהחלט משמעותיות

הנקודה הראשונה ואולי החשובה ביותר שעליכם לזכור היא שהגורם מולו מתנהלים משתנה בהתאם לנסיבות הפגיעה. במקרה של המוסד לביטוח לאומי, התרחיש העיקרי שמביא להגשת תביעות כנגד המוסד הוא תאונות עבודה: תאונות המתרחשות במהלך העבודה כתוצאה ממנה, או לחלופין תאונות שנגרמו בדרך הישירה לעבודה, או מהעבודה לביתו של המבוטח.

כאשר מגישים את התביעה כנגד המוסד לביטוח לאומי, אנשיו יבחנו את חומרת הנזק – באמצעות אותן ועדות מוכרות של הביטוח הלאומי. הנחת היסוד היא שפגיעה שתקנה זכויות דרך הביטוח הלאומי מצריכה פגיעה בכושר העבודה, כשלרוב תהיה זו פגיעה עם דרגת נכות זו או אחרת: ככל שהנזק גדול יותר וממושך יותר, כך הזכויות שמקבלים דרך הביטוח הלאומי רבות יותר.

הבחינה היא של אחוזי הנכות ואחוזי אובדן כושר העבודה, כשגובה הפיצויים תלוי גם ביכולת ההכנסה הקודמת של אותו אדם.

בין הזכויות שמעניק הביטוח הלאומי במקרה של תאונת עבודה ניתן למנות את דמי הפגיעה (פיצויים על היעדרות מהעבודה והטיפול הרפואי המיידי), עלות טיפול רפואי מתמשך, קצבת נכות ובחלק מהמקרים מסלולי שיקום מקיפים. מדובר כאן בסכומים שעשויים להיות משמעותיים בהחלט, ובכך להקל ולו מעט על החיים שאחרי פגיעת הגוף, על נזקיה הבריאותיים והכלכליים גם יחד.

תאונות דרכים ופגיעות אחרות

לא רק תאונות עבודה עשויות להביא למימוש זכויות שונות דרך המוסד לביטוח לאומי. תרחיש אחר הוא תאונת דרכים, אשר הנסיבות הספציפיות שלה יגדירו את הגורמים אליהם אפשר לפנות: במקרה של תאונה באשמתו של נהג אחר, אפשר לדרוש פיצויים מהחברה המבטחת אותו.

מקרה נוסף הוא נפילה ברחוב, כאשר לצד התביעה האפשרית של המוסד לביטוח לאומי ניתן בלא מעט מצבים לתבוע גם את הרשות המקומית הרלוונטית: חשבו על פגיעה כתוצאה מרשלנות של הרשות המקומית. הבעיה היא שלא כל מקרה של מדרכה רעועה יאפשר לתבוע את הרשות המקומית, כי החוק מגדיר דברים שהיא לא יכולה לטפל בהם באופן מיידי.

האם כדאי לתבוע את הביטוח הלאומי במצבים מהסוג הזה? ובכן, התמונה כאן מורכבת. אפשרות התביעה קיימת גם קיימת במצבים שונים, אבל מנגד הפיצוי שעשוי להעניק המוסד לביטוח לאומי הוא די מצומצם ביחס לגופים אחרים (למשל ביטוחי הבריאות הפרטיים), והתהליך שצריך לעבור עלול להיות הכל חוץ מפשוט. אפשר לומר שככל שהפגיעה בגוף משמעותית יותר, כך אפשרות התביעה של המוסד לביטוח לאומי הופכת ללגיטימית יותר.

אז איך מתחילים?

קחו בחשבון שלמרות שבחלק מהמקרים החוקים של הזכויות בביטוח הלאומי נראים ברורים, בפועל זה לא פשוט. נדרש כאן הליך בירוקרטי די מורכב, מסמכים רבים שנדרש להמציא, ועדות לא נעימות שעל האדם הנפגע לעבור ואפשרות סבירה שהתביעה לא תאושר.

אם חוששים שהתרחישים האלה יתגשמו להם, ניתן לפנות לגורם מקצועי לקבלת סיוע – למשל עורך דין הפועל בתחום הדי רחב של דיני נזיקין. עורך הדין יוכל לקצר תהליכים וגם להגדיל את הסיכויים לקבלת כמה שיותר זכויות רפואיות, עם כמה שפחות מאמץ.
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *