דגשים לבחירת חברה להנהלת חשבונות

הנהלת חשבונות לעסקלכל חברה, לכל עצמאי, לכל עסק, חשוב לבחור בתבונה את החברה שתספק את שירותי הנהלת החשבונות. איך תוכלו לבחור טוב יותר? להלן כמה נקודות חשובות, שכדאי לשים אליהן לב.

חד צידית או כפולה

הנהלת חשבונות המקובלת בקרב עסקים מסוימים נקראת – הנה"ח חד צידית. בקרב עסקים אחרים, נהוגה צורה אחרת של ניהול פנקסי חשבונות או ספרי החשבונות. השיטה הזאת ידועה בשם הנהלת חשבונות דו צידית או – הנה"ח כפולה.

כאשר אתם בוחרים את החברה להנהלת חשבונות שתתאים לכם, בדקו – האם מותר לכם להשתמש בשיטה החד צידית או שמא עליכם לבצע את הדיווח בשיטה הכפולה. בהתאם לכך, ניתן לדעת אילו חברות להנהלת חשבונות יתאימו יותר.

שירות אישי

מעבר להיבט הטכני יותר, של הנהלת חשבונות חד צידית או כפולה, כדאי לשים לב גם להיבט האישי יותר. ניהול חשבונות, ניהול ספרים ובכלל, העיסוק בכספים איננו אך ורק טכני. במיוחד לעסקים קטנים ובינוניים וכן כמובן גם לעצמאיים עדיף לבחור חברה שמעניקה הנהלת חשבונות בנופך אישי.

עבור מי שרוצה באמת להבין על התנהלות כספית נכונה, עבור מי שרוצה לנהל טוב יותר את ענייניו הכספיים ואת תזרים המזומנים של העסק – שירות אישי הוא דבר חשוב.

גודל העסק

בחירת חברה להנהלת חשבונות צריכה להישען גם על גודל העסק. בעוד שישנן חברות שעוסקות בהנהלת חשבונות בדגש על עצמאיים או עסקים זעירים, חברות אחרות מעניקות שירותי חשבונאות לעסקים בגודל בינוני, לשותפויות.

כמובן שיש חברות גדולות יותר, שמתמחות במורכבות הנדרשת כאשר רוצים לנהל כהלכה את החשבונות של עסקים גדולים ואפילו חובקי עולם. בהחלט לא כל משרד להנהלת חשבונות יוכל לספק את הצרכים של כל סוגי העסקים.

סוג העסק ומורכבות העסק

כאשר מדובר בעסקים מורכבים, או כאשר מדובר בעסקים המתנהלים בענפים מיוחדים שכפופים להוראות רגולטוריות וחשבונאיות מיוחדות, יש לבחור חברת הנהלת חשבונות המתמחה בכך.

למשל, לא כל חברה המעניקה שירותי חשבונאות מתמצאת בניהול חשבונות של חברות קבלניות, של חברות המתנהלות לפי פרויקטים ארוכי טווח או של חברות שפועלות מול שווקי העולם ולפעמים צריכות לעמוד בקריטריונים חשבונאיים הנהוגים בחו"ל (תקינה בינלאומית). היבטים חשבונאיים מיוחדים חלים גם על עסקים שאינם פועלים למטרות רווח, למשל עמותות, מלכ"רים.

הנהלת חשבונות ומשכורות

לצד חברות שהן למעשה "חברה של איש אחד", יש חברות רבות שבהן מועסקים עובדים שכירים. אם מדובר בגוף עסקי כזה, המחפש חברה להנהלת חשבונות, כדאי לבחור גורם שמציע שירות כולל, גם של ניהול משכורות והפקת תלושים.

הטיפול במשכורות מצריך למעשה טיפול בהיבטים רבים כגון חישוב ניכויים למשכורות, חישוב הפרשות לביטוחי מנהלים או פנסיה, ביצוע העברות לקופות גמל, התחשבנות של ימי חופשה, מחלה, הבראה. על מנת שהניהול של כל ההיבטים הללו יהיה נכון ומסודר, כדי שלא תהיינה בעיות מבחינת חוקי עבודה והסכמי עבודה שונים, חשוב שחברת הנהלת החשבונות תהיה בקיאה בטיפול במשכורות, ניכויים שונים וכל היתר.

ניסיון, וותק, ידע

כמובן שאין לשכוח שהנהלת חשבונות המבוססת על ניסיון, וותק ומקצועיות תהיה בסופו של דבר – טובה יותר. לכן, יש לברר מראש מי יטפל בהנהלת החשבונות שלכם, עד כמה הוא מבין את רזי המקצוע, עד כה הוא מעודכן בכל ההיבטים של המיסוי שאולי יהיו רלוונטיים, עד כמה הוא בקיא בכל הדוחות שקשורים בניהול עסקי תקין ואיכותי. אם מדובר בחברה מנוסה, בעלת לקוחות מרוצים וניסיון, גם הלקוח החדש יוכל להיות מרוצה.
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *