החזרי מס הכנסה ללוקחי משכנתא

העובדות מראות כי מחירי הדירות בישראל עלו בשיעור עצום בשנים האחרונות. עקב כך, רבים אינם יכולים לרכוש דירה כלל, ואלה שכן עומדים במשימה- עושים זאת, כמעט תמיד, רק בזכות הלוואת המשכנתא. מה שחשוב לא פחות עבורם הוא שניתן לקבל החזרי מס עבור הלוואת המשכנתא, ובשיעור שאינו מבוטל כלל.

החזר, קיזוז ומה שביניהם

לא צריך להיות גאון פיננסי כדי לדעת שמשכנתא היא ההלוואה הגדולה ביותר שאדם ייקח בחייו. עם זאת, הרי שכדי להקל על החזרת התשלומים הלאה, שאינם פשוטים כלל, אפשר לבצע החזר מס, או ליתר דיוק: קיזוז מס. היות שההלוואה עצמה מגיעה למאות אלפי שקלים, ברור כי גם הקיזוז שלה לא בטל בשישים.

למעשה, החזר המס ניתן עבור ביטוח החיים למשכנתא, חלק מהותי בכל הלוואה מסוג זה. הוא בא להבטיח לבנק כי גם במקרה של מוות של הלווה, חלילה, הוא יקבל את כספי המשכנתא- הפעם מחברת הביטוח. בניגוד למרכיב ביטוח המבנה למשכנתא, ביטוח החיים מוכר לצורך זיכויים במס, כפי שנראה מיד.

השיעור: 25% מגובה הפרמיה

רוכשי דירה רבים אינם מודעים כלל לעובדה הבאה: מגיע להם זיכוי של 25% עבור פרמיית ביטוח החיים השנתית שהם משלמים, כחלק מביטוח המשכנתא. זאת, כמובן, בכפוף לכללים שנקבעו על ידי מס ההכנסה, ועל פי תקרת המס הידועה בחוק. כך, הרי שגובה ההחזר המקסימלי השנתי עומד על כ-1,700 ש"ח- סכום משמעותי לכל הדעות.

את אישור תשלום המשכנתא מקבלים אחת לשנה מהבנק, וזאת בדמותו של הדו"ח השנתי, המפרט את מצב המשכנתא. אישור זה כולל בתוכו את סכום התשלום השנתי לביטוח החיים, בהתחשב בסכום אשר שולם בשנה הקודמת.

המפתח לקבלת החזר: שמירת המסמכים

גם כאשר מבינים כי מגיע ללוקחי המשכנתא החזר עבור חלק מהתשלומים שהם שילמו, קשה מאד לדעת בדיוק באילו סכומים מדובר. הצעד הראשון בדרך להצלחה, מהבחינה הזו, הוא שמירה של כל אותם מסמכי משכנתא, ובעיקר אלה אשר מתייחסים למרכיב ביטוח החיים שבתוכה.

בסופו של דבר, כל חודש אשר בו משולמים תשלומי ההלוואה מקנה את הקיזוז, בצורה זו או אחרת. סכומים אלה עשויים להגיע למאות, ואולי אפילו אלפי, שקלים בשנה.

לעיתים, קשה להתמודד עם זה לבד

משכנתא נחשבת לאחד התחומים הנסתרים שיש כיום. אנשים אינם מבינים לעומק את סעיפי ההלוואה שהם לקחו מהבנק, ומשלמים יותר עקב כך. ההמלצה הברורה, על מנת להימנע ממצבים מסוג זה, היא להיעזר בגורם מקצועי הבקיא בתחום, בעיקר בכל הנוגע לקבלת החזרי המס אחת לשנה.

יועץ משכנתאות או מס, רואה חשבון- אלו הם הגורמים העיקריים שרצוי שיקחו חלק בתהליך, וההמלצה הברורה היא להיעזר בלפחות אחד מהם. חשוב לזכור כי גורמים מקצועיים רבים מציעים בדיקת זכאות להחזרי מס עבור המשכנתא ללא תשלום, וכן מלווים את הלקוח עד לקבלת הכספים בפועל.
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *