השתתפות קופות החולים וביטוחי בריאות בטיפולי פוריות – מה מגיע לכם?

אתם רוצים להביא ילד לאוויר העולם, אבל זה פשוט לא הולך. אם אתם מנסים לקיים יחסי מין מלאים ללא שימוש באמצעי מניעה למשך שנה לפחות, אבל לא נכנסים להריון, המצב שלכם מוגדר כאי פוריות. זהו מצב מתסכל, אבל כזה שהוא ממש לא סוף פסוק. לראיה, יש לא מעט דברים וטיפולים שאתם יכולים לעשות כדי להצליח להתעבר.

הבעיה? ניחשתם נכון: עלות הטיפולים האלה היא הכל חוץ מפשוטה. במאמר הנוכחי נציג לכם את התשובות לשאלה שבוודאי מעסיקה אתכם, והיא עד כמה הביטוחים המשלימים של קופות החולים וחברות הביטוח מספקים מענה מבחינת טיפולי הפוריות?

החדשות הטובות: אתם לא לבדהשתתפות קופות החולים וביטוחי בריאות בטיפולי פוריות - מה מגיע לכם?

בישראל מעודדים בהחלט את הילודה, כשאחת ההשלכות של זה היא סיוע מקיף של קופות החולים וביטוחי הבריאות למיניהם מבחינת טיפולי הפוריות. למרות זאת חשוב להדגיש שעל השירותים האלה נדרש לשלם, כאשר הם לא מהווים חלק מביטוח הבריאות הממלכתי – אלא אם מדובר באישה חסרת ילדים שרוצה להיות אם יחידנית, או בכזו שמעוניינת ללדת ילדים מזרע של גבר שהוא לא בן הזוג שלה.
תרחיש נוסף הוא בני זוג שזהו ילדם המשותף הראשון או השני, בתנאי שגילה של האם המיועדת הוא בין 18 ל-45, או 54 במקרה של תרומת ביצית. כך גם מטופלים שעברו תהליך אבחון גנטי טרום השרשתי PGD. בכל אחד מהמקרים האלה יתבצע סבסוד של טיפולי הפריה חוץ גופית במסגרת ביטוח הבריאות הממלכתי.

 

איזה סיוע מעניקות קופות החולים לטיפולי פוריות?

כל ישראלי מחזיק בביטוח בריאות משלים דרך אחת מארבע קופות החולים: קופת חולים לאומית, שירותי בריאות כללית, מכבי שירותי בריאות וקופת חולים מאוחדת. הביטוחים המשלימים של קופת החולים ניתנים לאוכלוסיות שאינן זכאיות לקבל את הסיוע במסגרת סל הבריאות הממלכתי, דוגמת הורים שזהו הילד השלישי שלהם. קופות החולים עשויות לסייע בסבסוד חלק מההוצאות של תרומת ביצית ולהשתתף כלכלית בטיפולים שונים הנערכים בבתי החולים הציבוריים או במוסדות הרפואיים הפרטיים. הסבסוד הגבוה יותר הוא בלידה הראשונה או השנייה.

 

הסיוע של קופת החולים הוא בשיעור נמוך ביחס לזה של ביטוח הבריאות הממלכתי, אבל עדיין מדובר כאן על סכומי כסף נכבדים שאפשר לחסוך באמצעות הסיוע שלהן. קופות החולים מבצעות חלוקה של תהליך ההפריה חוץ גופית לשלושה שלבים, לכל אחד מהם יש חישוב שונה של גובה ההשתתפות העצמית של המבוטחים (התשלום שהם משלמים למעשה). הסיוע ניתן בשלב טיפולים ההורמונליים להשארת הביוץ (כולל הבדיקות הנלוות), בשלב שאיבת והפריית הביציות או החזרת עוברים מופרים וכן בשלב הטיפולים להפשרת עוברים קפואים והשבה שלהם לרחם. כמובן שגובה הסבסוד והתנאים למימוש משתנים בכל אחד מסוגי הפוליסות של כל אחת מקופות החולים.
נקודה חשובה נוספת: הביטוח הרפואי הרלוונטי מבחינת הסבסוד של טיפולי הפוריות הוא זה של האישה, גם כאשר מקור בעיות הפוריות הוא בגבר. יוצא מכלל זה מצב בו הטיפול הנדרש הוא בזרע של הגבר.

 

האם גם ביטוחי הבריאות הפרטיים משתתפים בהוצאות טיפולי פוריות?

לרבים מבין הישראלים יש ביטוח בריאות פרטי, שיכול אף הוא להיכנס לתמונה במקרה של טיפולי פוריות. העיקרון כאן הוא שהמבוטח שהסעיף הזה נמצא בפוליסה שלו מבצע את טיפול הפוריות באופן פרטי, ולאחר מכן יכול לפנות לחברת הביטוח במטרה לקבל החזר על ההוצאות. גובה ההחזר משתנה בהתאם לפוליסה הספציפית, וכרוך בצירוף הקבלות עבור הטיפולים הרפואיים וכן מסמכים רפואיים רלוונטיים.
יש מצבים בהם אפשר לקבל סבסוד הן של קופת החולים והן של ביטוח הבריאות הפרטי, מה שצפוי להקל בצורה משמעותית על הנטל הפיננסי של טיפולי הפוריות.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

כמה עולה ללדת? כל מה שחשוב לדעת

אבחון מחלות בגוף – איך אבחון אחד יכול לחסוך לכם כאב בכיס ובגוף?
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *