אחסון אתרים בחינם

אחסון אתרים בחינם קיים באופן כזה או אחר כבר מראשית ימיה של רשת האינטרנט המסחרית אי שם באמצע שנות התשעים, אז מחירי האחסון ורישום הכתובות (דומיינים) היו גבוהים באופן ניכר מן המקובל כיום ורק מעטים היו יכולים להרשות לעצמם לשלם עליהם. יתרה מכך, שלא כמו היום, לא היו קיימות כמעט מערכות לעריכה פשוטה של תוכן ורוב המשתמשים נאלצו לערוך ישירות את קוד האתר (קוד HTML).

למרות שכיום אחסון ותחזוקה של אתרים הפכו להיות הרבה יותר נגישים וזולים מאשר לפני עשור או עשור וחצי, עדיין קיימים עשרות חברות שירותי אחסון ברחבי הרשת המעניקים למשתמשים את האפשרות לקבל אחסון אתרים בחינם.

מה שאתה רואה זה מה שאתה מקבל

נשאלת השאלה האם לאחסון חינם יש יתרונות נוספים מלבד המחיר, והתשובה היא שכן: מכיוון שמרבית החברות שמציעות אחסון חינם מעוניינות לפתות משתמשים לא מנוסים (למעט אולי גוגל שמערכת  Google Sites שלה מורכבת יחסית ולא ממש אסתטית), עליהן ליצר מערכת פשוטה לניהול ותחזוקה של האתר, וזוהי הסיבה לכך שבשוק ישנן עשרות מערכות שונות לבניית אתרים שלא דורשות שום ידע מוקדם. חלק מהן מציעות אלפי עיצובים שונים ומבחר מרשים של אפליקציות כגון גלריות תמונות,, כפתורים מרשתות חברתיות , הטמעת מפות, חיפוש פנימי בתוך האתר ועוד.

האם חינם הוא בהכרח חינם?

למרבה הצער, רבים וטובים כבר ציינו כי מה שעולה חינם, עולה בסופו של דבר ביוקר, ולכן מי שמעוניין להתחיל לחפש אחסון אתרים בחינם, צריך להיות מודע גם למגבלות השונות, כשאלו הן הנפוצות ביותר :

  • כתובת (דומיין) – מרבית שרותי האחסון בחינם מציעים כתובת היושבת תחת הכתובת הראשית של חברת האחסון (למשל mysite.wix.com) ומבחינת מיתוג מדובר בעניין מעט בעייתי מכיוון שכתובת האתר היא לפעמים הדבר הראשון שלקוח פוטנציאלי יכול להיתקל בו.
  • פרסומות – מגבלה נוספת וקריטית הרבה יותר היא הצגת פרסומות, כאשר רוב בעלי האתרים שמשתמשים בשירותי האחסון על מנת לקדם את העסק שלהם עצמם (ולא נניח על מנת לבנות אתר קהילתי על בסיס התנדבותי), יימצאו שהפרסומות מציקות בעין ואף עלולות לגרום לבלבול אצל חלק מן המשתמשים שלא ממש מבינים למי האתר שייך באמת…
  • נפח תעבורה וכו' – למרות שהיום מדובר במגבלה הרבה פחות קריטית מאשר בעבר, בעלי אתרים גדולים שזקוקים לשטח אחסון רב או שמבקרים בהם הרבה גולשים בו זמנית, יהיו חייבים בשלב מסוים לעבור בחבילה בתשלום אם הם רוצים להימנע ממצבים בהם האתר לא יהיה נגיש.
  • מגבלות נוספות – במקרים רבים ישנן תוספות מתקדמות הסגורות בפני המשתמשים הפשוטים, לדוגמה, היכולת למכור מוצרים דרך האתר (חנות וירטואלית).

אחסון בחינם בישראל?

חברת אינטרויז'ן מציעה אחסון אתרים בחינם ללקוחות חדשים כחלק ממבצע שיווק ויראלי. אמנם המבצע הוא לחצי שנה בלבד אולם במשך התקופה אתם מקבלים שירות ואחריות מלאה וכל זאת ללא התחייבות.

לסיכום,

אחסון אתרים חינם הוא בהחלט לא רק המצאה של אנשי שיווק, אך רצוי מאוד לעשות סקר מקדים ולבדוק שהמגבלות של החבילה החינמית אכן מתאימה לדרישות שלכם ושאתם מסתדרים היטב עם ממשק בניית האתרים של המערכת.
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *